Gündem Haberleri

  Rum vekil Marios Matsakis'e olumsuz yanıt

  BRÜKSEL (A.A)
  26.02.2006 - 09:36 | Son Güncelleme:

  Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısında konuşma hakkını kısıtladığı gerekçesiyle Eşbaşkan Joost Lagendijk'i Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Josep Borrell'e şikayet eden Rum vekil Marios Matsakis'e olumsuz yanıt verildi.

  Matsakis, mektubunda, Lagendijk'in konuşmasına izin vermediğini ve gereksiz şekilde müdahalelerde bulunduğunu ileri sürerek, haklarının korunmasını istedi.

  Bunun üzerine Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısının 24 Kasım'daki oturumunun tutanaklarını isteyen Borrell, yaptığı incelemenin ardından Matsakis'i haksız buldu.
  Borrell, Matsakis'e gönderdiği yanıtta, tutanaklara göre 9 dakikanın üzerinde konuşmuş olduğuna dikkat çekerek, yapılacak bir şey olmadığını bildirdi.

  Ara bölgeyi ihlal ederek girdiği KKTC'de bayrak çaldıktan kısa süre sonra, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu'nun Brüksel'deki son oturumunda yaptığı provokasyonlarla gündemi işgal eden Matsakis, konuşmasında Türk ordusunu “terörist” olarak nitelendirmişti.

  Komisyondaki TBMM üyelerinin sıralara vurarak tepki gösterdiği ve özür dilemesini istediği Matsakis'i oldukça sert bir şekilde eleştiren Lagendijk, “Provokasyon yapma rolünüzü iyi oynuyorsunuz. Bu şekilde devam etmemenizi istiyorum. Saldırgan üslubunuzu terk etmezseniz AP Başkanı'na bir mektup yazarak sizi buradan ihraç ettireceğim.Bundan sonra da size söz vermeyeceğim” demişti.

  Bunun üzerine oturumu terk etmek zorunda kalan Matsakis, toplantının sonlarında tekrar içeri girse de konuşmaları dinlemekle yetinmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı