Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rum-Türk evliliği bile Kıbrıs’ta düşmanlığı aşamadı

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  02 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 01 Eylül 2012 - 14:55

  Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kemal Uysal adlı Kıbrıslı bir Türk gence dışişleri bakanlığında işe alması ve 8 Türk’ü daha atamaya hazırlanması, Dünya Barış Günü’nde Güney Kıbrıs’taki Türk düşmanlığını gözler önüne serdi.

  Olayı siyasi krize çeviren Rum başkanlığına aday eski Dışişleri Bakanı Yorgo Lilikas, “Binlerce işsiz Rum dururken bir Türk’e nasıl iş verirsin” dedi. Hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu ise “Ne yani Kıbrıslı Türkleri Ankara’nın kucağına mı bıraksaydık” karşılığını verdi.

   

  Rum medyasında başlayan ve siyasi krize neden olan atama, Vivien Kanari adlı Rum diplomatla evli iki çocuk sahibi 36 yaşındaki Kıbrıslı Türk Kemal Uysal’ın, eş durumundan işe alınması ve Brüksel’e gönderilmesiyle başladı. Rum medyası aldığı 4 bin Euro’luk maaş ve mezun olduğu KKTC üniversitesine varıncaya kadar atamayı sert bir dille eleştirdi.

   

  ‘KEMAL BİZDEN’ DEDİ YETMEDİ

  Hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu’nun, “Kemal bizden biri, atamamız siyasi, ayrıca Kemal Türkiye’nin işgaline de karşı” demesi de tartışmaları sonlandırmadı. Rum kesiminde Şubat ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Rum lider Dimitris Hristofyas’ın koltuğuna aday olan eski Dışişleri Bakanı Yorgos Lilikas, tartışmaları ırkçılık seviyesine taşıdı ve “Ekonomik krizde binlerce işsiz Rum genci dururken, bir Türk’ü nasıl işe alırsınız” çıkışı yaptı.

   

  Rum hükümet sözcüsü Stefanos bu defa Yorgo Lilikas’a cevap verdi. Stefanos, “Mesele Kıbrıslı Türk’e iş verilmesi değildir. Kıbrıs cumhuriyeti ile sıradan Kıbrıslı Türkler arasındaki her türlü ilişkinin altını oymak istiyorlar. Kıbrıslı Türklerle her türlü ilişkiye son verilmesini ve onları kesin şekilde Türkiye’nin ‘kucağına’ itmeyi mi hedefliyorlar” dedi.

   

  DÜNYA BARIŞ GÜNÜ’NÜ GÖLGELEDİ

  Rum toplumunda Kemal Uysal tartışmaları devam ederken, 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri çerçevesinde bir grup Kıbrıslı Türk ve Rum genç, BM denetimindeki ara bölgede ortak etkinlik düzenlendi. Etkinlikte, en kısa sürede Kıbrıs’ta iki toplumlu federasyon kurulması talebi dile getirildi. Kemal tartışmalarını izleyen KKTC medyası ise, “Biri Türk’ün işe alınmasına bile tahammül edemeyen Rumlarla nasıl ortak yaşanacak?” diye sordu.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı