Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rum tarafından yeni iddia: KKTC’de kuş gribi yoktu

  Oshan SABIRLI/LEFKOŞA, (DHA)
  14 Şubat 2006 - 18:07Son Güncelleme : 14 Şubat 2006 - 18:07

  KKTC’de kuş gribine rastlandığı gerekçesiyle sınır kapılarında yoğun önlemler alan Rum tarafından yeni bir iddia ortaya atıldı: "Kuzey Kıbrıs’ta kuş gribi yoktu." Rum tarafından dünyaya yapılan açıklamada, İncirli’deki kuş gribi vakasının "var olmadığı" öne sürüldü.

  Konuyu görüşmek üzere Brüksel’e giden Rum Veterinerlik Dairesi Müdürü Yorgos Neofitu’nun dün Ada’ya dönüşünde yaptığı açıklamada, yapılan tetkiklerin ardından İncirli’de kuş gribi vakasının olmadığının kesin şekilde tespit edildiğini ve kuş gribi virüsü bulgusunun pozitif olduğunu ifade eden sonuçların ’hatalı örnek alımından’ kaynaklandığını söyledi.

  Neofitu, Brüksel’deki temasları sırasında bu görüşünü ifade ettiğini ve Brüksel’in bilgilerinin de kendi bilgileriyle aynı olduğunu belirtirken, Güney Kıbrıs makamlarının kuş gribi nedeniyle sınır kapılarında uygulanan sıkı önlemlerin kaldırılması konusunu incelemekte olduğunu açıkladı.

  AB UZMANLARINDAN KUŞKU RAPORU

  İki AB uzmanının, KKTC’nin İncirli köyünde tespit edilen kuş gribi olayı hakkında hazırladığı raporda da, bu vakanın kuş gribi olmadığına dair şüphelerin bulunduğu ifade edildi. AB uzmanları Dr. Jungen E. Lohr ile Dr. Matthias Greiner’in hazırladığı 23 sayfalık raporda şüphe içeren unsurlar şöyle sıralandı: Kuş gribi vakasına sebep olan kirlenme kaynağının belirlenmesinin mümkün olmaması, bulaşıcı özelliği bulunan bu hastalığın neden şu ana kadar sadece tek vakayla kalmış olmasının açıklanamaması.

  AB uzmanlarının olaya ilişkin boşlukları doldurabilmek amacıyla KKTC’deki vakada yapılan otopsi raporları ile Bornova’ya gönderilen örneklerin sonuçlarının kopyasını talep ettikleri de bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı