Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rum lider Türkiye'nin üyeliğini sindiremiyor

  A.A.
  20 Ekim 2008 - 15:41Son Güncelleme : 20 Ekim 2008 - 15:40

  Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğini içine sindiremeyen Rum lider Hristofyas Çin ve Rusya'da nezdinde girişimde bulunmaya hazırlanıyor.

  Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyeliğine seçilmesinden hoşnut olmayan Kıbrıs Rum yönetimi, başta Çin ve Rusya olmak üzere, "dost" saydığı ülkeler nezdinde girişimde bulunmaya hazırlanıyor.

  Rum basın haberlerine göre, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Türkiye'nin seçilmesini engellemek için çok çabaladıklarını, ancak gelişmeyi önleyemediklerini belirterek, "Bundan sonra, Türkiye'nin marifetlerini karşılamak için önümüze bakacağız" dedi.

  Türkiye'nin Güvenlik Konseyinin geçici üyeliğine seçilmesinin Rum yönetimini mutlu etmediğini kaydeden Hristofyas, "Türkiye'nin Güvenlik Konseyine geçici üye olmaması gerektiğini herkesin dikkatine getirdik, ama bunu savuşturamadık. Türkiye'nin marifetlerini göğüslemek için önümüze bakacağız" diye konuştu.

  Bu arada Rum basını, Dimitris Hristofyas'ın, AB-Çin zirvesine katılmak amacıyla çarşamba günü Pekin'e gideceğini, bu ziyaret çerçevesinde Çin hükümet yetkilileriyle yapacağı temaslarda, Türkiye'nin Güvenlik Konseyi üyeliği konusunu da ele alacağını duyurdu.

  "KIBRIS SORUNU ÇOK BASİT"

  Öte yandan Hristofyas, Rum tarafında bulunan Avrupa Demokratik Parti (EDP) eş başkanı François Bayrou başkanlığındaki heyetle görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Kıbrıs sorununun aslında çok basit olduğunu" savundu.

  Hristofyas, "Sorunun özünün 'istila' ve bütün Kıbrıslıların insan haklarının ihlal edilmesi olduğunu, Kıbrıslı Türklerin, ana vatanın koruması yerine, Kıbrıslı Rumlarla birlikte özgür yaşamayı arzu ettiklerini" iddia etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı