Dünya Haberleri

  Rum lider Hristofyas Bulgaristan'da

  A.A.
  06.10.2008 - 17:39 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, 2 günlük ziyaret için geldiği Bulgaristan'da Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ile görüştü.

  Pırvanov, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Bulgaristan'ın Kıbrıs sorunu konusunda başından beri istikrarlı ve net bir tutum gösterdiğini ifade ederek, adada birleşik bir devlet olması gerektiğini söyledi.

  Görüşmede sorunun çözümüne ilişkin sürece değinildiğini belirten Pırvanov, "Hepimizin ortak isteği doğrultusunda, Avrupa Birliği'nin, gelecekte Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için daha aktif bir faktör olacağını ümit ediyoruz" diye konuştu.

  TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ

  Pırvanov, bir gazetecinin Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin sorusu üzerine, "Bulgaristan, Türkiye'nin AB perspektifini destekliyor" dedi.

  Bulgaristan Cumhurbaşkanı Pırvanov, şöyle konuştu:

  "Biz, Türkiye'nin komşusu olarak, bu ülkenin Avrupa Birliği ile müzakerelerinin başarıyla sonuçlanmasında yarar görüyoruz. Öte yandan, aday olan her ülke, kaydettiği kendi somut başarıları ve Avrupa Birliği'nin getirdiği koşul ve kriterlerinin uygulamasına göre değerlendirilecektir."

  Ortak basın toplantısının ardından Bulgaristan Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin ile Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu, "Yoğunlaştırılmış İşbirliği Protokolünü" imzaladı.

  Bulgaristan Parlamentosu Başkanı Georgi Pirinski ile de bir araya gelen Hristofyas, parlamentoda basına yaptığı açıklamada, "İki ülkenin Avrupa ve bölgesel konularda aynı görüşleri paylaştığını" ifade ederek, "Batı Balkanların Avrupa perspektifi, bölgenin barış, istikrar ve güvenliğini artırmaktadır" dedi.

  Pirinski de Kıbrıs konusuyla ilgili olarak "Sorunla ilgili kalıcı ve adil çözüm bulunmasını istiyoruz" diye konuştu.

  Hristofyas'ın yarın, Bulgar–Rum iş çevrelerinin düzenlediği ekonomik-kültürel konulu bir foruma katılacağı bildirildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı