Gündem Haberleri

  Rum Lider, BM Genel Sekreteri ile görüşecek

  A.A.
  15.02.2006 - 16:46 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Yorgos Lillikas, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un “yakında” BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile bir araya geleceğini söyledi.

  Rum haber ajansına göre, mayısta Rum kesiminde parlamento seçimlerinin yapılacak olmasına bakılmaksızın, yeni bir girişime zemin hazırlama çabalarının kısa sürede başlaması gerektiğini ifade eden Lillikas, Papadopulos ve Annan'ın yakın bir tarihte bir araya geleceklerini kaydetti.

  “BM temsilcisinin parlamento seçimleri sonrasında adaya gelmesine gerek olmadığını, çünkü bu seçimlerin Kıbrıs sorununu ele alma şeklini hiçbir şekilde etkilemeyeceğini” belirten Lillikas, Kıbrıs sorununun Papadopulos tarafından ele alındığını söyledi. Lillikas, “Dolayısıyla zemin hazırlama çabaları parlamento seçimlerinin yapılacak olmasına bakılmaksızın bir an önce başlamalı” dedi. Rum gazeteleri ise Papadopulos-Annan görüşmesinin şubat sonu mart başında yapılmasının beklendiğini yazdı.

  “BRYZA'NIN BU SIRALAR KIBRIS'A GELMESİ BEKLENMİYOR”

  Rum yönetimi sözcüsü Yorgos Lillikas, ayrıca “ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza'nın bu sıralarda Kıbrıs'a gelmesinin beklenmediğini” söyledi. Sözcü, Bryza'nın Kıbrıs'a ilkbaharda gelmesi imkanlarının araştırıldığını belirtti.

  ABD'nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi Ronald Schlicher'in, Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu ile bu konuda temaslarda bulunduğunu kaydeden Lillikas, Schlicher'in, Yakovu ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Bryza'nın bu sıralarda Kıbrıs'a gelmeyeceğini” söylediğini aktardı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı