Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rum Kesimi’ne karşı ‘Ermenistan’ modeli

  Uğur ERGAN/ANKARA
  29 Nisan 2004 - 01:57Son Güncelleme : 29 Nisan 2004 - 01:57

  Ankara, 1 Mayıs’tan itibaren resmen AB üyesi olacak olan Kıbrıs Rum Kesimi’nin tanınması için birlik içinden gelebilecek baskılara karşı şimdiden gardını alıyor. Dışişleri Bakanlığı’nda ilgili birimlerin yaptıkları değerlendirme toplantılarında, Kıbrıs Rum Kesimi ile ilişkilerin ne şekilde kurulabileceğine dair değişik stratejiler belirleniyor. Ankara’da, Rum Kesimi ile ilişkinin, AB’nin KKTC ile kuracağı ilişkilere endeksli olması ön plana çıkıyor. Bu kapsamda Ankara, AB’nin KKTC için attığı ve hayata geçirdiği adımları izleyecek; bu adımlar kapsamında Rum Kesimi ile yakınlaşma stratejisini tespit etmeye çalışacak.

  GAYRIRESMİ GÖRÜŞME

  Bu çerçevede, kulislerde ‘Ermenistan modeli’ de seslendiriliyor. Türkiye devlet olarak Ermenistan’ın varlığını kabul ediyor, ancak bu ülke ile resmi diplomatik ilişki kurmuyor. Türk diplomatların Ermeni diplomatlarla görüşmeleri gayrıresmi düzeyde yapılıyor. Kaynaklar, Ermenistan modelini örnek göstererek Rum tarafı ile yapılacak temasların da ‘tanıma’ olarak algılanmayacağını belirtiyorlar.

  ADRES KKTC ELÇİLİĞİ

  Diplomatik kaynaklar, Rum Kesimi’nden Türkiye’de büyükelçilik açma talebi gelmesi durumunda, bunun anında geri çevrileceğini ve adres olarak Ankara’daki KKTC Büyükelçiliği’nin gösterileceğini söylüyorlar.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı