Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rum Dışişleri Bakanı: Hazırlıklar tamamlanırsa müzakereler başlayabilir

  A.A.
  28 Şubat 2006 - 16:18Son Güncelleme : 28 Şubat 2006 - 16:18

  Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, “iyi ve ciddi bir biçimde hazırlık yapıldıktan sonra Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin görüşmelerin başlayabileceğini” söyledi.

  Fransa'nın başkenti Paris'te BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos ile yapacağı görüşmeden önce soruları yanıtlayan Yakovu, “Kıbrıs konusundaki görüşmelerin başarılı olabilmesi için hazırlıkların da iyi ve ciddi biçimde yapılması gerekir, aksi takdirde görüşmeler başarılı olamaz” dedi.

  Türkiye'nin sunduğu önerilerin yeni olmadığını iddia eden Yakovu, Ankara'nın sunduğu önerilerin içeriğinde yeni bir unsur olmadığını savundu ve Türkiye'nin konunun özünü saptırmaya çalıştığını ileri sürdü. Rum yönetimi ve Yunanistan'ın AB üyesi olduğunu kaydeden Yorgo Yakovu, “Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün, AB müktesebatına uygun olması gerekir. Dolayısıyla sorunun çözümüne ilişkin gelişmeler AB'yi de otomatik olarak ilgilendirir” diye konuştu.

  BM Genel Sekreteri Annan, Kıbrıs sorununun çözümüne yeni bir girişim başlatmak amacıyla bugün Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos ile bir araya gelecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı