Dünya Haberleri

  Rum basını: ABD Annan Planı’yla yeniden geliyor

  Oshan SABIRLI/LEFKOŞA, (DHA)
  13.09.2005 - 15:26 | Son Güncelleme:

  ABD'li yetkililerin, Kıbrıslı Rumların referandumda reddettiği Annan Planı’nda ısrar ettiği bildirildi.

  İngiliz yetkililerinse Kıbrıs sorunu çözümlenmeden, Güney Kıbrıs’ın AB üyeliğinin AB’de karmaşa ve sorunlara neden olduğunu düşündüğü ifade edildi.

   

  Kıbrıs Rum Kesimi’nde yayımlanan Fileleftheros gazetesi, "Amerikalılar Annan Planı’yla yeniden geliyor" başlığıyla, son gelişmeler ışığında Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Amerikalı ve İngiliz yetkililerin açıklamalarına yer verdi.

   

  Gazetenin haberinde, Amerikalı yetkililerin Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili Annan Planı’nda ısrar ettiği, İngiliz yetkililerinse Kıbrıs sorunu çözümlenmeden, Güney Kıbrıs’ın AB üyeliğinin AB’de karmaşa ve sorunlara neden olduğunu düşündüğü ifade edildi.

   

  TAK Haber Ajansı’nın Rum Fileleftheros gazetesine dayandırdığı habere göre, somut olarak ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza, Kıbrıs sorununa çözümün yine Rumlar tarafından reddedilen Annan Planı içinden çıkması gerektiğini belirtirken, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Peter Westmacatt ise Kıbrıs sorunu çözümlenmeden "Kıbrıs’ın AB üyeliğinin adada görmek istedikleri çözümün bulunmasına yardımcı olmadığını, mevcut durumun güvenlik ve AB çıkarlarının korunması dahil AB konularını karıştırdığını" söyledi.

   

  RUM TARAFI TEDİRGİN

   

  Rumlar, ABD’li yetkili Bryza’nin son dönemde Atina ve Ankara’ya ziyaretler gerçekleştirmesinden ve yaptığı açıklamalardan tedirgin.

   

  Bryza yaptığı açıklamalarda, ABD’nin Annan Planı’na dayalı iki bölgeli çözüm çerçevesinde Ada’nın yeniden birleştirilmesini desteklemeye devam ettiği mesajını iletti.

   

  Bryza, Annan Planı’nı reddeden Rumları cezalandırmaya çalışmadığını, ancak Annan Planı’nın ’oldukça adil’ olduğunu da söyledi.          

   

  Gazete haberinde, Kıbrıs Türklerinin Annan Planı’nı kabul etmesi nedeniyle ABD’nin KKTC’yi güçlendirmeye devam edeceğinin Bryza tarafından ifade edildiği ve Amerikalı yetkililerin KKTC’ye ziyaretler gerçekleştireceğinin işaretini de verdiği savunuldu.

   

  AB mevzuatına atıfta bulunarak Amerikalılar dahil herhangi bir ülke vatandaşının KKTC’ye ziyaretinde herhangi bir yasağın bulunmadığının da belirtildiği haberde, Bryza’nin Amerikan uçaklarının Kuzey Kıbrıs’a uçmadığını, gelecekte bunun gerçekleşmesini ummadığını da söylediği belirtildi.

   

  Haberde, ABD’nin, Ada’nın kuzey kısmına doğrudan uçuşları teşvik etmediği, ancak bunu yapmak isteyenlerin cesaretini de kırmadığı kaydedildi.

   

  AÇIKLAMALARA TEPKİ GECİKMEDİ

   

  ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza’nın yaptığı açıklamalara Rum ve Yunan lobisinden tepki gecikmedi.

   

  ABD Hıristiyan Kardeşleri Cemiyeti’nin (AHEPA) ’Washington Club’da düzenlediği etkinlikte yapılan açıklamaları izleyen Elen-Amerikan Enstitüsü Kurucusu Evgemios Rossidis, ABD’nin bu politikalarını sert şekilde eleştirdi.

   

  Rossidis, ABD’nin, Türkiye’nin Kıbrıs’a ’işgalinden’ değil de ’müdahalesinden’ söz etmesinin ’kabul edilmez’ olduğunu öne sürdü.

  İLGİLİ HABERLER:

   Talat: Türkiye ile ayrışma noktaları olabilir
   Rehn: Türkiye Kıbrıs'ı tanırsa iyi olur

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı