Dünya Haberleri

  Rujlu pitbul saldırdı

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  06.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başkanlık seçimlerine haftalar kala kamuoyu yoklamalarında iyice geriye düşen Cumhuriyetçiler, tonlarını sertleştiriyorlar. "Rujlu pitbul" lakaplı Cumhuriyetçi Parti Başkan Yardımcısı Adayı Palin, Demokrat Parti Başkan Adayı Barack Obama’nın "teröristlerle arkadaşlık yaptığını" öne sürdü.

  İŞTE PALIN'IN FOTOĞRAFLARI                                                                       

  BRACUDA KADININ HAYAT HİKAYESİ

  4 Kasım seçim günü yaklaştıkça, ABD’deki seçim kampanyası sert suçlamalara sahne oluyor. Cumhuriyetçi Parti Başkan Yardımcısı Adayı Sarah Palin, California Eyaleti’ndeki Carson’da yaptığı konuşmada, Demokrat Parti Başkan Adayı Barack Obama’nın "teröristlerle arkadaşlık yaptığını" ve "ABD için bir utanç olduğunu" söyledi.

  Bu teröristlerin ABD’yi hedef aldığını belirten Sarah Palin’in, Obama ile arkadaş olduğunu iddia ettiği isim, Bill Ayers. Ayers 70’li yıllarda faal olan The Weather Underground adlı anarşist örgütün kurucularındandı. Örgüt, Vietnam Savaşı’nın sürdüğü dönemde, Pentagon da dahil bazı devlet binalarında protesto amacıyla ölümcül olmayan bombalar patlatmıştı. Bir dönem Obama ile aynı mahallede yaşayan ve bir hayır vakfında onunla birlikte üyelik yapan Ayers, artık bir üniversite hocası. Hem Ayers, hem de Obama, geçmişteki bombalama eylemlerini kınamıştı.

  Tahkir edici/images/100/0x0/55ea5b9ef018fbb8f87ab649

  Genelde Palin’e cevap vermek yerine Cumhuriyetçi Başkan Adayı John McCain’i hedef alan Obama kampanyası, bu sözleri, "tahkir edici ama sürpriz değil" diye niteledi. Sözcü Hari Sevugan, McCain’in dikkatleri ekonomiden başka alanlara çekmek istediğini söyledi. Alaska Valisi Palin, bundan önce de, Obama’nın başkomutan olamayacağını, Afganistan’daki ABD askeri kuvvetlerinin cinayet işlediğini söylediğini belirtmişti.

  Barack Obama ise, Newport News’te yaptığı konuşmada, McCain’in sağlık politikasını hedefleyerek, "İnsanların neler çektiğini umursamıyor demiyorum. Bilmiyor" diye konuştu. Obama, McCain’in sağlık sigortası önerisinin en az 20 milyon kişiyi daha sigortasız bırakacağını söyledi. John McCain kampanyası da, buna, Obama’nın sağlık planının, her aileye 3000 dolar yeni mali yük getireceğini söyleyerek misillemede bulundu. Kamuoyu yoklamaları, bir süredir Obama’nın McCain’den en az beş puan önde olduğunu gösteriyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı