"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Ruhunuzu yenileme zamanı

Kışın istesek de istemesek de rehavet basar. Karanlık günler ve kasvet beden kadar ruhu da yorar. Bahar ise uyanma mevsimidir. Güneş ışınları, yapraklanan, çiçeklenen ağaçlar insanı yenilenmek için cesaretlendirir.

İlkbahar ruhun detokslanması, yaza hazırlık için iyi bir fırsat. Hafta sonlarını bile bu yenilenme için fırsata çevirebilirsiniz. Reem Nöroloji Merkezi’nden Doktor Mehmet Yavuz, baharı karşılamanın en etkili yöntemlerini anlattı.
* İlk adım stresten arınmak... Derin nefes alma egzersizleriyle başlayabilisiniz. Sırtınız dik olarak oturun veya ayakta durun. Yavaş ve derin derin nefes alın. Havanın vücudunuza dolması ile birlikte karnınız şişecektir. Nefes alışınızı hissetmek için elinizi karnınıza koyun. İçinizi mümkün olduğunca havayla doldurduktan sonra birkaç saniye süreyle nefesinizi tutun. Şimdi bir mum üflüyormuş gibi nefesi dudaklarınızın arasından verin. Nefesin vücudunuzdan dışarı çıkarken hissettiğiniz duygu üzerinde yoğunlaşın. Bu işlemi dört-beş kez tekrarlayın ve sonra da birkaç dakika sakince oturun.
· Hobilerinizi günlük hayatınıza dahil edin. Sevdiğiniz işlerle uğraşmak stresi azaltmanıza
yardımcı olacaktır. Nelerden hoşlandığınıza karar verin ve bunları düzenli olarak yapmaya çalışın.
· Küçük egzersizleri hayatınıza katın. Daha önce düzenli egzersiz yapmadıysanız yavaş yavaş
başlayıp giderek seviyesini arttırabilirsiniz. Egzersize, arabanızı gideceğiniz yerin uzağına park etmekle, asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmakla başlayabilirsiniz.
· Yaşamınızı daha aktif bir hale getirin. Evde bahçe veya ev işleri ile uğraşın. Kısa bir yürüyüş bile stresle baş etmenizde oldukça yardımcı olacaktır. Daha aktif olmak için neler yapabileceğinizin listesini yapın. Her hafta veya iki haftada bir listenize yeni şeyler ekleyin.
· Depresyonu yenmenin tam zamanı... Olumsuz hayat şartları, alınan kilolar gibi birçok sebep ile ortaya çıkabilen depresyon çağımızın hastalığı. Depresyonla başetmek için pozitif düşünün. Olaylara çok yönlü bakabilmek, nedenlere takılmadan çözüme odaklı düşünmek, yılgınlık duygusunu asla yaşamamak, yaşanan her olaydan bir ders çıkarmaya çalışmak herkese iyi gelir!
· Beslenme alışkanlığınızı değiştirin. Sabah kahvaltısı yapın. Öğün atlamayın, ara öğünlerle günlük öğün sayınızı arttırın. Söz gelimi iki tabak yemek yiyecekseniz tabağın birinin yemek değil, salata tabağı olmasına dikkat edin. Büfe restoranlarından uzak durun. Siparişlerinizi mümkünse tezgâhtaki yemekleri görmeden verin. Bol su için.
· Her gün aynı saatte kalkın.
· Egzersizi yaşamınızın bir parçası haline getirin. Sporu hayatınıza sokun. Egzersize vakit bulamadığınız ya da kısıtlı zaman ayırabildiğiniz takdirdeyse günlük hayatınıza daha enerjik ve aktif hale getirebilecek ufak detaylar katın. Açık hava yürüyüşlerini ve oksijenin yoğun olduğu yerleri tercih edin. Kısa mesafelerde aracınızı kullanmayın, yürümeye özen gösterin. Asansör yerine merdivenleri kullanın. Özellikle masa başı işiniz varsa arada yerinizden kalkıp ofisi dolaşın, gün içinde vücudunuzu hareketsiz bırakmayın.
· Her gün mutlaka duş alın. Önce sıcak, sonra soğuk geçişlerde vücudunuza jimnastik yaptırın. Suyun terapi yapıcı etkisini unutmayın.
X