Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ruhsatsız silahla yakalanan kişiye kamu hizmeti cezası

  A.A.
  14.07.2007 - 11:19 | Son Güncelleme: 14.07.2007 - 11:19

  Zonguldak'ta, ruhsatsız ateşli silah ile mermileri satın alma, taşıma ve bulundurma suçundan yargılanan Murat Akyol, aldığı 10 ay hapis cezasının kamu hizmetine dönüştürülmesi üzerine görevlendirildiği sağlık ocağında temizlik ve badana işleri yapıyor.

  Üzerinde ikinci kez ruhsatsız silah yakalanan Murat Akyol, yargılandığı davada 10 ay hapis cezası aldı. Mahkeme, ilgili kanun ve iki kişinin de tercihi doğrultusunda Akyol'un hapis cezasını kamu hizmetindeçalışmaya dönüştürdü.

  Akyol, Elvanpazarcık Beldesi Sağlık Ocağında temizlik, badana ve onarım gibi işlerde haftanın 5 günü 4'er saat çalışmaya başladı.
  Haklarında verilen tedbire uyup uymadıklarının takibi Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü tarafından yapılan Akyol, 10 ay kamu hizmetinde çalışarak cezasını tamamlayacak.

  Evli ve 2 çocuk babası Akyol, yaklaşık 10 gündür cezası kapsamında sağlık ocağında kendisine verilen işleri yaptığını, hapis cezası almak yerine de kamu hizmetinde çalışmayı tercih ettiğini söyledi.

  Günübirlik işlerde çalıştığından kamu hizmeti cezası almasının kendisine olumsuz yansımadığını anlatan Akyol, şunları kaydetti:
  “Hapis cezası almamak için kamu hizmetini aksatmıyorum. Sağlık ocağının camlarını silip, yerlerini paspaslıyorum. Personel de bana çok yardımcı oluyor. İşlediğim suç karşısında hapis cezası yerine kamu hizmeti verilmesine şaşırdım. Böyle bir uygulama olduğunu bilmiyordum. İnsanların topluma kazandırılması açısından çok güzel bir uygulama. Çünkü, küçük suçlardan cezaevine giren bazıkişiler, tahliye olduklarında daha büyük suçlar işleyebiliyorlar. Bu yöntemle topluma kazandırılmaları mümkün. Şu an çok pişmanım, asla aynı suçu işlemem. Ailem de hapis yerine kamu cezası almama çok sevindi. En çok çocuklarımdan ayrıkalmamamın mutluluğunu yaşıyorum.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı