Gündem Haberleri

  Ruhsatsız silah bulundurana 8 yıl hapis cezası teklifi

  ANKARA (ANKA)
  27.10.2005 - 17:25 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir milletvekili Canan Arıtman ve 34 milletvekili tarafından, ruhsatsız silah bulunduranlara 5 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilmesi ve ruhsatsbız silahları ile ellerindeki patlayıcı maddeleri 60 gün içinde teslim edenler hakkında takibat yapılmamasını öngörer bir yasa teklifi TBMM Başkanlığına verildi.

  CHP’li Canan Arıtman tarafından hazırlanan yasa teklifinde, ruhsatsız silah ve bunlara ait mermileri satın alan veya taşıyanlar veya bulunduranlar hakkında 5 yıldan 8 yıla kadar hapis ve yakalanan silahın CIF değerinin on katı para cezası verilmesi öngörüldü.

  Teklifte, silah ve mermilerin sayı ve nitelik bakımından "vahim olması" halinde on yıldan onbeş yıla kadar hapis ve silah ve silah ve mermilerin 20 katı kadar para cezası verilmesi de düzenlendi.

  Yasa teklifinde, 6136 sayılı yasa kapsamına giren ruhsata bağlanmamış ateşli silahlar ve mermiler ile 5237 sayılı TCK’da belirtilen dinamit, bomba veya benzeri yakıcı, yıkıcı veya öldürücü alet veya her türlü patlayıcı maddeyi bulunduranların, bunları bu yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 60 gün içinde teslim ettikleri takdirde haklarında takibat yapılmayacağı da öngörüldü.

  Teklifte, bu yasa yürürlüğe girdiği tarihe kadar kendiliğinden yasada sayılan silah ve aletleri teslim edenler hakkında yapılan tahkikatlarında düşüceği düzenlendi. Yasa teklifinin gerekçesinde, bireysel silahsızlanmanın teşvik edilerek, vatandaşların can güvenliklerinin sağlandığı huzurlu ve güvenli bir yaşam temin edilmesinin amaçlandığı bildirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı