Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ruhsatsız olsa ne olur!

  Hürriyet Haber
  09 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 09 Şubat 2000 - 00:01

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde bir kız öğrenci yurdu yapılıyor. Binanın tek bir sorunu var: Üniversite ruhsat almayı unutmuş. Dekan ‘‘Bu bir bağış, ruhsatsız olsa ne olur’’ diyor...

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi kampusunun içine, eskiden garaj olarak kullanılan binanın yerine bir kız öğrenci yurdu yapılıyor. Bir hayırsever tarafından yaptırılan binanın tek bir sorunu var: Ruhsatsız! Üniversite, inşaatı depremden önce başlattığı halde, Fatih Belediyesi'nden ruhsat almak için başvuru yapmadı. Fatih Belediyesi, inşaat yapıldığını öğrendiğinde bu eksikliği üniversiteye bildirdi, yardımcı olacağını söyledi ve başvurunun en kısa sürede yapılmasını isteyerek bir süre tanıdı.

  Bu bir bağış...

  Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özbal'ın bu konuya bakışı ise ilginç. Dekan, yasal prosedürden kendisinin sorumlu olmadığını, konuyla Rektörlük Yapı İşleri Müdürlüğü'nün ilgilenmesi gerektiğini söylüyor. Ancak daha sonra, ‘‘bu bir bağış, ruhsatsız olsa ne olur?!’’ diyor ve ekliyor:

  ‘‘Yurdu yaptıran bir hayırsever, Dr. Natuk Birkan. Yaptırdığı yurdu göremeden gitti. Hayırseverin Boğaziçi Üniversitesi'nde ilk doktor ünvanını alanlardan biri olduğu söyleniyor. Şimdi inşaatı 18 yaşındaki torunu yürütüyormuş. Tek bildiğim, hayırsever bir kız yurdu yapmak istedi.’’

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi binalarının depremde ağır hasar aldığını hatırlatarak, niçin bu hayırseverin bağışını bu yöne kanalize etmediklerini sorduğumuzda ise Dekan, Dr. Birkan'ın özellikle kız yurdu yaptırmayı tercih ettiğini belirtiyor:

  ‘‘Yurdun temeli zaten depremden önce atılmıştı. Ona bizim ihtiyacımız başka, onları yapın, diyemezdik. Yurt, kampusun içinde ve burası üniversiteye ait bir yer. Rektörlük gerekli bütün prosedürleri uygulamıştır. Bu tür resmi izinleri Üniversite Rektörlüğü'nün Yapı İşleri yapıyor. Ben Dekanım, teknik bilgileri onlara sorun. Sonra bu bir bağış, ruhsatsız olsa ne olur?’’

  İnşaat devam ediyor

  İstanbul Üniversitesi Yapı İşleri ise sorularımıza yanıt vermedi.

  30 Temmuz'da inşaatına başlanan yurdun yüklenici firması Sutek İnşaat Ticaret ve Sanayi AŞ, Birkan'a bağış şeklinde başka yurtlar da yapmış.

  Şantiyenin önüne konulan levhada inşaatın 29 Şubat'ta biteceği yazılı. Ancak şantiye Şefi Mustafa Tüylü halen kaba inşaat halinde olan yurdun ancak 15 Mart'ta bitebileceğini söylüyor.

  60 KİŞİLİK YURT

  60 kişilik, 60 odalı yurdun mimarisi oldukça sade. Her birinde 20 oda bulunan 3 kattan oluşuyor, bir katın kullanım alanı yaklaşık 500 metrekare. Odalar tek kişilik. Her oda 8 metrekare. Her odada bir yatak, bir çalışma masası, bir de elbise dolabı var. Her katta iki banyo-tuvalet grubu var. Projede her birinde 3 duş, 3 lavabo, 3 tuvalet, 2 de çamaşır makinasının yeri bulunuyor. Ayrıca her katta iki açık mutfak var. Mutfaklarda lavabo, aspiratör, setüstü ocak ve iki de yemek masası olacak. 10 öğrenciye bir mutfak düşüyor.

  HEP KIZ YURDU BAĞIŞLIYOR

  Rahmetli bağışcı bugüne kadar hep kız yurdu yaptırmış. Sebebi iki kızını da kaybetmiş olması. Yaptırdığı iki yurt da onların adını taşıyor. Dr. Natuk Birkan 92 yaşında ölmüş. İstanbul Üniversitesi mezunu. Birkan, birçok yere bağış yapmış. Halen İTÜ Ayazağa Kampüsü'nde Birkan'ın adına bir de ilkokul yapılıyor. Yine İTÜ'nün içindeki bağış yoluyla yapılan Gölet Yurtları'ndan ikisi yine ona ait.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı