ANKARA HABERLERİ

Ruhsatlı işletmelerimiz hukuki olmayan bir kararla kapatılıyor

Hürriyet Haber
23.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Sağlık Bakanlığı’nın herhangi bir gerekçe göstermeden estetik ve güzellik merkezlerini 1 Ocak 2010 itibariyle kapatacağını öne süren estetisyenler, güzellik merkezlerinin tümünün ruhsatlarıyla hizmet sunduğunu belirtti ve tepki gösterdi.

Hürriyet Haber

Gerekçesiz kapatılıyor

Türkiye’nin dört bir yanından gelen estetisyenler, “Ruhsatlar, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve süresiz olarak işletme sahiplerine verilmiştir. Bu ruhsatlara güvenen ve milyonlarca dolarlık yatırım yapan bu merkezler, gerekçesiz bir yönetmelikle kapatılmaktadır. Bu karar, hukuki çerçevede asla kabul edilemez” dedi.

Toplantıya, Medikal Estetik Derneği, Estetisyenler Derneği, Güzellik Merkezi sahipleri, Diyet Uzmanları Derneği, Güzellik Uzmanları Derneği ve Güzellik Uzmanları Odası üyeleri katıldı.
Türkiye’de 500’ün üzerinde Estetik ve Güzellik Merkezi bulunduğunu hatırlatan estetisyenler, şunları söyledi:

Çalışamaz durumda

“Bu merkezlerde çalışan 7 binin üzerinde doktor, estetisyen, hemşire ve idari çalışan, yasak kapsamında işsiz kalacak. Sağlık Bakanlığı, bu kapatmanın adını tam olarak kapatma şeklinde değil, dönüşüm olarak ifade ediyor. Estetik ve güzellik merkezlerinin faaliyetlerine muayenehane veya poliklinik olarak devam etmelerine izin veriyor ama bu merkezlerde uygulanan işlemlerin büyük bir kısmının poliklinik içinde uygulanmasına izin vermiyor. Bu da, bu merkezlerin tamamen kapatılması, daha doğrusu çalışamaz duruma sokularak iflaslarının ilan edilmesi anlamına geliyor.

Merkezler büyük borç yükü altında

Merkezlerimizin yapısı gereği, teknoloji yoğunluklu cihaz kullanma zorunluluğumuz var. Ülke genelinde bedeli yaklaşık olarak 300 milyon Euro, altyapı ve fiziki şartlar içinse 500 milyon Euro tutarında yatırım yapıldı. Bu bedeller uzun vadeli kredi ve borçlanma yoluyla elde edilmiştir. Ekonomik kriz ortamını da göz önünde bulundurduğumuzda, merkezlerimizin ne kadar büyük bir borç yükü altında olduğu açıktır.
Güzellik merkezleri sahipleri, çalışanları ve doktorları, bakanlığın standartları geliştirme ve iyileştirme talebine tamamen açıktır. Fakat Sağlık Bakanlığı, standartları geliştirmek yerine, en basit çözüm olan kapatmayı tercih etmektedir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ruhsatlı işletmelerimiz hukuki olmayan bir kararla kapatılıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı