Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ruhani'den "yeni dönem" mesajı

  Hürriyet Planet
  17 Haziran 2013 - 17:34Son Güncelleme : 17 Haziran 2013 - 18:46

  İran’da cumhurbaşkanlığı yarışını kazanan Hasan Ruhani, düzenlediği ilk basın toplantısında, iktidarı boyunca ılımlı bir politika izleyeceğinin sinyalini verdi. Ancak Ruhani konuşmasının devamında ABD’nin İran’ın nükleer haklarını tanıması ve ülkesinin iç işlerine karışmaması gerektiği konusunda uyardı.

  Ruhani, seçilmesini İran’la kurulacak ilişkiler ve yapılacak açılımlar için olumlu karşılayan Batılı liderlerin mesajlarına, bundan sonra ülkenin nükleer programının açıklıkla yürütüleceğini taahhüt ederek cevap verdi.

  Cumhurbaşkanlığına seçildiği Cuma günkü seçimlerin ardından ilk kez basın toplantısı düzenleyen Ruhani, çoğunlukla Tahran’ın tartışmalı nükleer programından dolayı Batılı ülkeler ile İran arasında yaşanan gerginliği azaltmak için çabalayacağının mesajlarının verdi.

  Ruhaniden yeni dönem mesajı WASHINGTON'DA "RUHANİ" MEMNUNİYETİ

  Ancak Ruhani konuşmasında, İran’ın zenginleştirilmiş uranyum üretimini azaltmasını desteklemeyeceğinin altını çizdi.

  Ruhani konuşmasının devamında ABD’nin İran’ın nükleer haklarını tanıması ve ülkesinin iç işlerine karışmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu ve “İran ile ABD arasındaki ilişki karmaşık ve zor bir mesele. Bu iyileşmesi gereken eski bir yara”dedi.

  Ülkenin yeni lideri, Suriye ile aralarındaki ittifak hakkında detaylı konuşmaktan çekinirken, iki yılı aşkındır devam eden iç savaşı bitirmenin ve ülkede istikrarı sağlamanın Suriye halkının elinde olduğunu söyledi.

  "YENİ BİR DÖNEM"
  Ruhani sözlerine şu şekilde devam etti:

  "Yabancı aktörlerin iç işlerine müdahale etmelerine karşıyız. Suriye’nin, diğer ülkeler ile beraber çalışarak, topraklarına barış ve huzur getirebilmesini umuyoruz."
  Ruhani, ülkesinin şimdi yeni bir döneme girdiğini ve radikal değil ılımlı ve adaletli bir politika izleyeceğini söyledi. İran lideri, “İran ve diğer ülkeler arasında karşılıklı güven inşa etmeliyiz” dedi.

  Batı, Tahran’ın nükleer silah üretme arayışında olduğunu iddia ederken, Ruhani de dahil tüm İranlı liderler, ülkelerinin nükleer imkanlarını sadece enerji ve tıp alanlarında kullandıklarını savunuyor.

  Ruhani, “İlk adım ‘şeffaflığa’ daha fazla önem vermek olacak. İran İslam Cumhuriyeti’nin kararlarının uluslararası çerçeveye uygun olduğunu dünyaya tüm şeffaflığıyla göstermeye hazırız” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı