"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Ruha iyi gelen hikayeler

BİRAZDAN yaklaşık 6 saat sürecek bir araba yolculuğu için direksiyon başına geçeceğim sevgili okur. Bozcaada’dan İzmir’ime döneceğim. Saat 07.05. Daha valiz toplanacak, ada halkı ile vedalaşılacak, Çiçek Fırın’a uğranıp eşe dosta ada kurabiyesi alınacak. Veli Dede’den ‘acuka’ alınacak. O yüzdendir ki bugün sizi, benim bir zamanlar hayatımı değiştiren iki hikaye ile baş başa bırakışım. Bugünlük affola...
... Eski zamanların birinde bir adam hayatın anlamının ne olduğuna takmış kafayı... Bulduğu hiçbir yanıt ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş. Ama aldığı yanıtlar da ona yetmemiş. ‘Fakat mutlaka bir yanıtı olmalı’ diyormuş. Ve dolaşıp herkese bunu sormaya karar vermiş. Köy, kasaba, ülke dolaşmış, bu arada zaman da durmuyor tabii ki... Tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona, ‘Şu karşıki dağları görüyor musun, orada yaşlı bir bilge yaşar, istersen ona git, belki o sana aradığın yanıtı verebilir’ demişler.
Çok zorlu bir yolculuk sonunda bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamının ne olduğunu sormuş. Bilge, ‘Sana bunun yanıtını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor’ demiş. Adam kabul etmiş. Bilge, bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş.
‘Şimdi çık ve bahçede bir tur at, tekrar buraya gel. Yalnız dikkat et, kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin, eğer bir damla eksilirse kaybedersin’ demiş.
Adam, gözü çay kaşığında, bahçeyi turlayıp gelmiş. Bilge bakmış, ‘Evet’ demiş, ‘Kaşıkta yağ eksilmemiş, peki bahçe nasıldı?’
Adam şaşkın...
‘Ama’ demiş, ‘Ben kaşıktan başka bir yere bakmadım ki!’ ‘Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun, kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel’ demiş bilge.
Adam tekrar bahçeye çıkmış, gördüğü güzelliklerle büyülenmiş, muhteşem bir bahçedeymiş çünkü... Geri geldiğinde bilge, adama, ‘Bahçe nasıldı?’ diye sormuş. Adam gördüğü güzellikler karşısında büyülendiğini anlatmış. Bilge gülümsemiş, ‘Ama kaşıkta hiç yağ kalmamış’ demiş ve eklemiş:
‘Hayat senin bakışınla anlam kazanır. Ya sadece bir noktayı görürsün, hayatın akıp gider, sen farkına varmazsın. Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın, akıp giden zamanın anlam kazanır. Hayatının anlamı senin bakışlarında gizli.’


ZAMAN DEDİĞİN

* 10 yılın değerini anlamak için,
yeni boşanmış çifte sorun.
* 1 yılın değerini anlamak için,
sınıfını geçemeyen bir öğrenciye sorun.
* 9 ayın değerini anlamak için,
yeni doğum yapmış bir anneye sorun.
* 1 ayın değerini anlamak için,
dünyaya prematüre bebek getiren anneye sorun.
* 1 haftanın değerini anlamak için,
haftalık derginin editörüne sorun.
* 1 saatin değerini anlamak için,
buluşmak için birbirini bekleyen aşıklara sorun.
* 1 dakikanın değerini anlamak için,
uçak, tren veya otobüsü kaçıran birine sorun.
* 1 saniyenin değerini anlamak için,
kaza geçirmiş bir insana sorun.
* 1 milisaniyenin değerini anlamak için,
olimpiyatlarda gümüş madalya almış birine sorun.

X