ANKARA HABERLERİ

Ruh sağlığı politik bir öncelik olmalı

Hürriyet Haber
09.10.2008 - 00:00 |Son Güncelleme :

Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Burhanettin Kaya, ruh sağlığın tüm ülkelerin politik öncelikleri arasına girmesi gerektiği görüşünü savundu, "Kişilerin yüzde 25’i yaşamlarının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkilenir" dedi.

Hürriyet Haber

Kaya, her yıl 10 Ekim’in "Dünya Ruh Sağlığı Günü" olarak kabul edildiğini söyledi. Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün, bu alanda yaşanan sorunların gündeme taşınması ve tartışılması amacını taşıdığını belirten Kaya, bu yıl ki ana temanın "Ruh sağlığının, tüm dünyada toplumun tüm kesimlerinin öncelikli konusu yapmak, küresel bir öncelik haline getirmek" olarak belirlendiğini bildirdi.

Ruh sağlığın tüm ülkelerin politik öncelikleri arasına girmesi gerektiği görüşünü savunan Kaya, sağlıklı bir toplum için ruh sağlığına yönelik yatırımlara önem verilmesi gerektiğini belirtti.

Kaya, ruh sağlığı hastalıklarının, kişinin gerçekle ilişkilerini bozacak derecede ağır akıl hastalıklarıyla sınırlı olmadığını, ağır hastalıkların tüm ruhsal sorunların ancak küçük bir oranını oluşturduğunu söyledi. Ruhsal hastalıkların tüm toplumlarda sık görülen ancak tedavi edilebilen hastalıklar olduğunu belirten Kaya, hastalığın tedavi edilmediğinde kişisel, toplumsal ve maddi kayba neden olabildiğini ifade etti. Burhanettin Kaya, şunları kaydetti:

500 milyon kişi sorunlu

"Kişilerin yüzde 25’i yaşamlarının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkilenir. 75 yaşına gelmiş kişiler arasında herhangi bir ruh sağlığı yaşamış olanlar yüzde 50’den fazladır. Dünya üzerinde yaklaşık 500 milyon kişinin ruhsal sorunları olduğu, 20 milyon kişinin de ruhsal sorunlar nedeniyle yardım arayışında içinde bulunduğu bilinmektedir. Birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuran yaklaşık her 4 kişiden birinin başvuru nedeni ruhsal sorunlardır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ruh sağlığı politik bir öncelik olmalı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Ocak 2020, Çarşamba
 • İmsak
  06:31
 • Güneş
  07:58
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:24
Sayfa Başı