YOZGAT HABERLERİ

Ruh Sağlığı Bozukluğu Diğer Hastalıkları Da Beraberinde Getiriyor

IHA
08.10.2015 - 14:37Son Güncelleme :

DEVLET HASTANESİ PSİKİYATRİ UZMANI BİLAL TANRITANIR, RUH SAĞLIĞI BOZUKLUĞUNUN İNSAN SAĞLIĞINI CİDDİ ANLAMDA ZARARLI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

IHA

Yozgat Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Bilal Tanrıtanır, ruh sağlığı bozukluğunun insan sağlığına ciddi anlamda zararları olduğunu belirterek, dünyada en çok güç kaybına neden olan 10 hastalıktan birisinin ruh sağlığı bozukluğu olduğunu söyledi.
10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü olarak birçok etkinliklerle kutlandığını belirten Psikiyatri Uzmanı Bilal Tanrıtanır, "Ruhsal hastalıklar toplumun bütününü ilgilendiren bir sorundur. Ruhsal hastalıklar sık görülür, toplumun her kesimini etkiler. Tedavi edilmezlerse kişisel, toplumsal ve maddi kayba neden olur. İnsanların yüzde 25’i yaşamlarının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkilenir. 75 yaşına gelmiş kişiler arasında herhangi bir ruh hastalığı yaşamış olanlar yarıdan çoktur. Belli bir zaman diliminde nüfusun yüzde 10’unda ruhsal hastalık görülür. Dünya üzerinde ruhsal rahatsızlığı olan 500 milyon kişi bulunuyor. Bu, her yıl 7 kişiden birinin tedavi gerektirecek derecede ruhsal sorunu olduğu anlamına geliyor” dedi.
Her dört kişiden biri yaşamının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkilendiğini vurgulayan Tanrıtanır, “İnsanoğlu kendinde kaygı, çatışma, belirsizlik, endişe ve kontrol dışılık yaratan bilgi ve uyaranlarla baş etmekte zorlanmaktadırlar. Ruh sağlığı bozukluğu dünyada 10 hastalıktan biriyken, Türkiye’de ise 5’inci sırada yer almaktadır” diye konuştu.
Dünya Sağlık Örgütü’nün geleceğe yönelik öngörülerine göre, 2020’de depresyonun kadınlar ve gelişmekte olan toplumlarda başta gelen yeti yitimine yol açan hastalık olacağını ifade eden Tanrıtanır, “2020’de tütün kullanımına bağlı hastalıklardan kaynaklanan yeti yitiminin de öne geçeceği tahmin edilmektedir. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda ruh sağlığımızın öncelikle korunması gerektiği çok açıktır. Bu sebeple ruh, beden ve sosyal dengemizi koruyabildiğimiz bir bilinç düzeyi için el ele verelim. Hastanemiz bünyesinde Toplum Ruh Sağlığı Merkezimiz bulunmakta ve bir çok terapi ve yetenekleri doğrultusunda el becerileriyle bireylerimizi topluma kazandırmaya çalışmaktayız" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Ruh Sağlığı Bozukluğu Diğer Hastalıkları Da Beraberinde Getiriyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ekim 2015 tarihinde saat 14 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ruh Sağlığı Bozukluğu Diğer Hastalıkları Da Beraberinde Getiriyor haberi güncellenecektir.

  YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
  14 Kasım 2017, Salı
  • İmsak
   05:35
  • Guneş
   07:17
  • Öğle
   12:36
  • İkindi
   15:16
  • Akşam
   17:34
  • Yatsı
   19:05
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı