Ruble ile ihracat ticareti hacmini artıracak

AA
30.08.2009 - 13:55 | Son Güncelleme: 30.08.2009 - 13:57

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, bu yılın 7 aylık döneminde yaş meyve-sebze sektörünün Rusya'ya yaptığı ihracatın 328 milyon dolara ulaştığını belirterek, “Sektörün Rusya'ya her geçen gün ihracatı artıyor. Uzun vade de Rusya ile ticaretimizi ruble ile yaptığımız taktirde ihracat hacmimizin çok daha hızlı artacağı kanısındayız” dedi.

Kavak, yaptığı açıklamada, Rus hükümeti ile Türk hükümeti arasında, tarım alanında uzun vadede sağlam bir altyapıyı oluşturmak amacıyla çok önemli bir işbirliğine gidildiğini belirterek, bu kapsamda karşılıklı mutabakata varıldığını söyledi.

Bu süreçte Türk tarımının özellikle pestisit kalıntısı konusunda dünya standartlarının üzerine çıktığını belirten Kavak, bu gelişmede ihracatçı birlikleri olarak üreticiyi, ihracatçıyı bilinçlendirmek amacıyla bir dizi seminerler yaptıklarını ifade etti.

Ayrıca, zirai ilaç sorununun üretim anında çözülmesi için doğru ilacın, doğru zamanda, doğru dozda kullanımı konusunda kitap, broşür ve afiş bastırarak yöredeki üreticilere ve ihracatçılara dağıttıklarını vurgulayan Kavak, bu yöndeki çalışmalara devam ettiklerini bildirdi.

Kavak, geçen yıl Türkiye'den Rusya'ya yapılan toplam yaş sebze-meyve ihracatının 633 milyon dolar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu yılın 7 aylık döneminde Rusya'ya yaptığımız yaş sebze-meyve ihracatımız 328 milyon dolara ulaştı. Sektörün Rusya gümrüklerinde sorunu bulunmamaktadır. Ancak, Rusya'ya yapılan yaş meyve-sebze ihracatında uygulanan ihracat muayene analiz işlemleri ihracatçıların üstünde çok önemli bir maliyet oluşturuyor.Dünya standartlarını yakalayan yaş meyve-sebze ihracatımızda bu zorunluluğun kaldırılması kısa vadede sektörü olumlu yansıyacaktır. Sektör olarak her şeye rağmen Rusya'ya her geçen gün ihracatımızın arttığını görmekteyiz. Hatta uzun vade de Rusya ile ticaretimizi ruble ile yaptığımız taktirde ihracat hacmimizin çok daha hızlı artacağı kanısındayım.”

AZİMLE ÇALIŞIYORUZ

Kavak, Akdeniz İhracatçı Birlikleri olarak mevcut ihracat potansiyelini artırmak için her geçen gün daha da büyük bir azimle çalışmalarına devam ettiklerini ifade ederek, 'Unutulmamalıdır ki, bugün ihracatta ithal girdi kullanmayan cari işlemler açığına net olumlu etkide bulunan tek sektör yaş meyve-sebze sektörüdür” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı