Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ruanda soykırımını başlatan suikastın soruşturması sonuçlandı

  Hürriyet Planet
  11 Ocak 2012 - 13:37Son Güncelleme : 11 Ocak 2012 - 15:27

  Ruanda’da ana muhalefet partileri, eski Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana’ya yönelik suikastla ilgili soruşturmanın sonuçlarını tatmin edici bulmadı. Muhalefet liderleri, suikastın uluslararası bir komisyon tarafından araştırılmasını talep etti.

  Ruanda'da 1994 yılında düzenlenen ve soykırıma varan iç savaşın başlangıcı sayılan Habyarimana suikastıyla ilgili olarak Fransa'nın düzenlediği ve Devlet Başkanı Paul Kagame'nin ekibinin olaydan sorumlu olmadığına hükmeden soruşturma muhalifleri tatmin etmedi.

   

  Birleşik Demokratik Güçler (UDF) ve Ruanda Ulusal Kongresi (RNC)  tarafından yapılan ortak açıklamada, “Fransız adaletini soruşturmayı devam ettirmeye ve uluslararası bir soruşturma gerçekleştirilmesi için çağrıda bulunmaya davet ediyoruz” ifadesini kullandı.

   

  İki partinin yaptığı ortak açıklamada, “İsyan dönemlerinde, Kigali’ye yapılan sızmalar ve casusların eylemleri göz önüne alındığında, tespit edilen ateşleme noktası Kagame’nin yardımcılarının masum olduğunu göstermez” denildi.

   

  Muhalefet, birçok yabancı ülkeden gelen temsilcilerin oluşturacağı uluslararası bir heyetin soruşturma düzenlemesini istedi.

   

  "FÜZELER HABYARİMANA'NİN ÜSSÜNDEN ATEŞLENDİ"

  Kagame’nin avukatları, dün, Fransa’nın soruşturması kapsamında, 18 yıl önce Habyarimana’nın bulunduğu uçağın düşürülmesinde Kagame’nin yardımcılarının sorumlu olmadığını açıkladı.

  Ruanda soykırımını başlatan suikastın soruşturması sonuçlandı

  Ruanda'da yaşanan iç savaş, binlerce insanın evini terk ederek göçmen kamplarına kaçmasına neden oldu. 6 Haziran 1994 tarihli bu fotoğraf, Kigali'nin 50 km dışındaki Ruhango kampında çekildi.

   

  Açıklamaya göre soruşturmayı yürüten uzmanlar, uçağın düşmesine neden olan füzenin Habyarimana’ya bağlı bir üsten ateşlendiği sonucuna vardı.

   

  Ancak raporun sonuçları resmi olarak teyit edilmedi, hukuki soruşturma da devam ediyor. Buna rağmen Kigali hükümeti raporu, “Kagame’nin aklanması olarak” yorumladı.

   

  UDF lideri Victoire Ingabire, bir terörist grubu desteklediği suçlamasıyla başkent Kigali’de yargılanıyor. UDF’nin açıklamasında imzası bulunan RNC partisi ise ağırlıklı olarak Kagame’nin silah arkadaşlarından oluşuyor.

   

  SOYKIRIMI BAŞLATTI

   

  Habyarimana suikastı, Ruanda’da çoğunluğu Tutsi olan 800 bin kişinin öldürüldüğü soykırımın başlamasına neden oldu.

   

  Suikastta kullanılan füzenin nereden ateşlendiği sorusunun cevabı, saldırı hakkında karşıt iddialar savunan görüşlerin geçerliliği adına büyük önem taşıyordu.

   

  Devlet Başkanı'na ait uçağın pilotlarının Fransız olması sebebiyle, Fransız terörle mücadele savcısı Jean-Louis Bruguiere’e soruşturma başlatma hakkı tanınmıştı.

   

  Ancak Fransa’nın soruşturmada Kagame’ye yakın bir heyeti görevlendirmesi, diplomatik ilişkilerde krize neden oldu. 2010’da, soruşturmanın başına geçen yargıç Marc Trevidic, Bruguiere’in hiç yapmadığı bir şey yaparak füzenin nereden ateşlendiğini tespit etmek adına Ruanda’ya gitti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı