Gündem Haberleri

  RTÜK'ün yeni dönemdeki ilk önceliği yasa değişikliği

  ANKA
  18.07.2007 - 09:26 | Son Güncelleme:

  RTÜK Başkanı Zahid Akman, RTÜK Yasası’nda yapılacak değişiklikleri Meclis’ten geçirme çalışmalarının. yeni dönemdeki ilk öncelikleri arasında yer alacağını açıkladı.

  Gerçekleşen başkanlık seçimiyle yeniden RTÜK Başkanlığına seçilen Zahid Akman ANKA’ya yaptığı açıklamada, 2 yıllık bir dönem daha görevde olacalarını belirterek, “Çok önemli çalışmaları tüm kurul üyeleri ile yürüttük. Bir kısmını tamamladık, bir kısmı hala devam ediyor. Önümüzdeki dönemde de çok önemli projelerimiz var’ dedi.

  “FREKANS TAHSİSİ KARMAŞASINI ÇÖZECEĞİZ”

  22 Temmuz seçimlerine kadar yayın kuruluşlarını YSK’nın kararları çerçevesinde yayın yapmalarını sağlayacaklarını kaydeden Akman, yeni dönemde en önemli öncelikleri arasında 3984 sayılı RTÜK Yasas’ında yapılacak gerkeli değişikliklerin Meclis’ten geçmesini sağlamak olduğunu bildirdi.

  Özellikle yerel ve bölgesel yayınların, teknik altyapı eksikliklerinden kaynaklanan denetim sorununu ortadan kaldıracak SKAAS projesini bitirmeyi de öncelikleri arasına alan Akman, daha sonra sayısal karasal yayın yapan kuruluşların frekenas tahsislerini gerçekleştirerek, mevcut ortamdaki karışıklığa son vereceklerini bildirdi.

  Akman şöyle devam etti:

  “Kurulumuz 9 üyden oluşuyor. Arkadaşlarımızla geçtiğimiz iki yıl içinde diğer bir çok kurullara örnek olabilecek uyum içinde çalışmalar gerçekleştirdik. Bu dönemde de TBMM’nin bize olan güvenini sarsmayacak tarzda Cumhuriyetimizin temel ilkelerini ve Anayasamıza bağlı kalarak her türlü önyargıdan uzak, milletimize ve yayıncılarımıza hizmet vereceğiz. Önümüzdeki dönemde Üst Kurul olarak yayıncılarla yürütmekte olduğumuz diyaloğu daha ileri seviyelere götürerek denetim faaaliyetlerindeki sorumluluğu onlarla paylaşmak istiyoruz. Yayın kuruluşlarının oto kontrol, öz denetim yapabilmelerine imkan sağlayacak bir yapının oluşturulması için onlara destek olmayı da düşünüyoruz.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı