Ege Haberleri

EGE

  RTÜK'ün sinyal avı

  Hürriyet Haber
  27 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Şubat 2000 - 00:01

  Ulusal televizyonları karartıp radyoları susturan RTÜK, Aydın şehir merkezine yayın yapmak için izin alan AY-TV'yi iki yıldır kapatmaya uğraşıyor.

  Uygulamaları tartışılan Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) gücü, Aydın'ın ANAP'lı Belediye Başkanı Hüseyin Aksu'ya ait AY-TV'ye yetmedi. RTÜK, iki yıl önce Aydın'da yerel AY-TV'nin yayınlarının kent merkezinin dışına taştığını belirleyerek belediye sınırları içine çekilmesini istedi.

  Uyarılar yapıldı

  RTÜK Emniyet Müdürlüğü'ne bilgi vererek, takip ve kontrolün yapılmasını istedi. Uyarının dikkate alınmadığını belirleyen Üst Kurul, Valiliğe gönderdiği yazıyla, ihlal kapsamına giren yayınların hemen kesilmesini istedi, ancak televizyon yöneticileri duyarsız kaldı.

  Jandarma devrede

  RTÜK, valiliğe ikinci yazı göndererek uyarılarının süratle yerine getirilmesini istedi. Valilik Emniyet Müdürlüğü'ne havale etti. Emniyet, AY-TV'nin vericilerinin bulunduğu yerin jandarma bölgesinde olduğunu söyleyerek, yazıyı jandarma karakoluna gönderdi.

  Panoları sökemedi

  JANDARMA, Dalama Beldesi Yağcılar Tepesi'ndeki verici panoların, 20 metrelik direk üzerinde bulunduğunu, tırmanmanın mümkün olmadığını belirterek, panoları sökemedi. RTÜK'ün valiliğe üçüncü uyarısından da sonuç çıkmayınca 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde kapatma istemiyle dava açıldı.

  AY-TV’nin yayın alanı sorun oldu

  RTÜK'ün, en az bir yıl olmak üzere kapatma ve 100 milyon liradan 1 milyar liraya kadar para cezası istemiyle dava açtığı AY-TV'nin Genel Yayın Müdürü, Belediye Başkanı Hüseyin Aksu'nun eşi Aslı Ulaş Aksu, yasayı ihlal etmediklerini savundu. Aslı Aksu, ‘‘Tek emisyon tarafından, aktarıcı kullanmadan yayın yapıyoruz. Coğrafi konum nedeniyle yayınlarımız, Aydın şehir merkezi dışına taşıyor. Dava devam ediyor. Dava bizim aleyhimize sonuçlanır, RTÜK müdahale ederse, ben de tüm yerel televizyonlara örnek gösteririm. Yayını kapsam dışına çıkan sadece bizim televizyonumuz değil'' dedi.

  AYDIN şehir merkezine yayın yapmak için izin alan AY - TV'nin yayınları Aydın'ın ilçelerinde de izleniyor. Son seçimlerde milletvekili adaylığı da gündeme gelen Aydın Belediye Başkanı Hüseyin Aksu'nun propagandasının sıkça yapıldığı televizyonun yayınları Aydın'ın Dalama, Yenipazar, Nazilli ilçeleri ile Söke ve Çine'nin köylerinden izlenebiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı