Gündem Haberleri

  RTÜK'ten seçim uyarısı

  Hürriyet Haber
  17.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 18 Nisan'da yapılacak milletvekili ve yerel genel seçimlere ilişkin olarak yayın kuruluşlarının uyması gereken seçim yasakları hakkında uyarılarda bulundu. RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, seçim döneminde uyulması istenen yasaklar şöyle sıralandı:

  Kamuoyu araştırmaları, anket, tahmin, bilgi iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi parti veya adayın lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek yayın yapılamaz.

  Anlatım özgürlüğüne, yayında çoğulculuk, adalet ve tarafsızlık, yasalara saygılı olma, özel amaç ve çıkarlara hizmet eden ve haksız rekabete yol açıcı yayın yapılmaması esaslarına, haber ve olayların doğru bir şekilde sunulması ilkesine, demokratik kurallar çerçevesinde kamunun siyaset beklentisine cevap verecek şekilde demokratik grup ve siyasi partiler arasında fırsat eşitliğinin sağlanması esasına titizlikle uyulması zorunludur.

  Siyasi partilerin propaganda konuşmalarıyla görüntülü propagandalarının paralı propaganda veya reklam şeklinde radyo ve televizyon kuruluşlarınca yayınlanması, 3984 sayılı Kanun'a göre demokratik kurallar çerçevesinde siyasi partiler arasında fırsat eşitliği esasına uygunluk ilkesine aykırılık teşkil edeceğinden mümkün değildir.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı