Gündem Haberleri

  RTÜK'ten 'Güzel ve Dahi' programına uyarı

  A.A
  13.07.2007 - 15:32 | Son Güncelleme:

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Show TV'de yayınlanan “Güzel ve Dahi” adlı yarışma programı nedeniyle ilgili kuruluşun uyarılmasını kararlaştırdı.

  7 Temmuz 2007'de tarihinde yayınlanan ve bir evde yaşayan güzel kızlarla bilgi seviyesi yüksek erkeklerin katılımıyla yapılan “Güzel ve Dahi” adlı program RTÜK'ün bugünkü toplantısında ele alındı.

  Toplantıda, RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi'nin raporlarını değerlendiren Üst Kurul üyeleri, ilgili programın 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'un 4. maddesinin (u) ve (z) bentlerine aykırı olduğu görüşüne vardı.

  Buna göre, ilgili yayın kuruluşunun uyarılması kararlaştırıldı.

  3984 sayılı kanunun (u) bendi, “Kadınlara, güçsüzlere, özürlülere ve çocuklara karşı şiddet ve ayrımcılığın teşvik edilmemesini”, (z) bendi ise “Gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği zaman ve saatlerde yayınlanmamasını” içeriyor.

  Programa katılan genç kızların, aralarında Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanları ve başbakanlarının, tarihteki önemli kişilerin ve tanınmış sanatçıların isimlerini dahi bilmemeleri nedeniyle çeşitli toplum kesimlerinden ve sivil toplum örgütlerinden tepki toplamasıyla gündeme gelen programla ilgili Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da RTÜK'e bir yazı göndermişti.

  Çubukçu, ilgili yazısında söz konusu programın “İsminden, duyurularına ve formatının detaylarına kadar cinsiyet ayrımcılığının en kaba halinin tezahürü olarak ekranlarda yer aldığını” bildirmişti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı