Gündem Haberleri

GÜNDEM

  RTÜK, yine ekran kararttı

  Hürriyet Haber
  16.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 16.01.1999 - 00:01

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bu hafta yaptığı iki toplantıda yayın kuruluşlarına ceza yağdırdı. RTÜK, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e yakınlığıyla tanınan BTV'ye de 2 gün kapatma cezası verdi.

  RTÜK Çarşamba ve Perşembe günleri gündemindeki birikmiş konuları görüşmek için uzun süren iki toplantı yaptı. Bu toplantılarda Yayın İzleme Dairesi'nin raporları ele alındı.

  Toplantılarda, yayınlarında sürekli yer verdiği altyazı bantlarıyla hakaretler yağdıran BTV'nin durumu da ele alındı. Buna göre BTV'nin Hürriyet Gazetesi yazarı Emin Çölaşan ile Sabah Gazetesi yazarı Güngör Mengi'ye dönük yayınlarının, yasanın, ‘Kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçükdüşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliği taşıyan yayın yasaklarına’ aykırı bularak 2 gün ekran karartma cezası verildi. BTV'ye daha önce de aynı nedenlerle üç gün kapatma cezası verilmişti.

  RTÜK ayrıca Kanal D'ye de geçen yıl yayınlanan ve yargı süreci nedeniyle ertelenen iki ayrı programdan dolayı verilen 4 günlük kapatma cezasının mahkemenin tamamlanması nedeniyle uygulanmasına karar verdi. Buna göre ‘Söz Fato’da' programı nedeniyle 3, Fatih Altaylı'nın hazırlayıp sunduğu ‘Teke Tek’ programı için de 1 gün olmak üzere toplam dört gün kapatma cezası verilmesi uygun bulundu.

  RTÜK bunların yanısıra rekor cezalara da imza attı. Buna göre, Gaziantep'te yayın yapan Yaprak TV'ye 3 ay, Van'da yayın yapan Seher FM'e ve Çağrı FM'e 1'er ay kapatma cezası verilmesini kararlaştırdı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı