« Hürriyet.com.tr
MENÜ

RTÜK yine ceza yağdırdı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK),''Esra Ceyhan'la A'dan Z'ye'' programı nedeniyle ATV'ye, yayınladığı reklam nedeniyle de CNN Türk'e bir kez program durdurma cezası verdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

RTÜK'ten yapılan açıklamada, Üst Kurul'un 19 Nisan'da yaptığı toplantıda, 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Yasa'nın çeşitli maddelerine aykırı yayın yapan kuruluşlarla ilgili izleme raporlarının değerlendirilerek karara bağladığı bildirildi.

Buna göre, Üst kurul, 19-20 Ocak 2004 tarihlerinde ''Esra Ceyhan'la A'dan Z'ye'' programıyla yasanın ''Gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programların bunların seyredebileceği zaman ve saatlerde yayınlanmamasına'' ilişkin hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle ATV'ye ''bir kez program durdurma'' cezası uyguladı.
  
RTÜK, yasanın ''Reklamların biçimi ve sunuluşunu'' içeren maddesini 13 Ocak 2004'te yayınladığı reklam yayınıyla ihlal eden CNN Türk'e bir kez program durdurma cezası verdi.
  
Kurul, 19-20 Şubat ve 3 Mart 2004 tarihlerinde yayınladığı ''Serap Ezgü ile Kadının Sesi'' programı nedeniyle TGRT'den savunma istenmesine karar verdi.
   
UYARILMASI İSTENEN KURULUŞLAR
    
RTÜK, ''Serdar Ortaç'la Hep Beraber'' programıyla ''Bilgi iletişim telefonları yoluyla yarışma ve benzeri yöntemlere başvurulmaması ve bunların sonucunda dinleyici ve seyircilere ikramiye verilmemesi veya ikramiye verilmesine aracılık edilmemesine'' ilişkin hükmü ihlal eden Show TV'nin uyarılmasını kararlaştırdı.
  
Show TV'nin; 20-21 Şubat tarihlerinde yayınladığı ''Türkiye'nin Yıldızları'' programıyla yasanın ''Program desteklemesi'', 17, 18, 19,20, 21 ve 23 Şubat tarihlerinde yayınladığı Ana Haber Bülteni ile yasanın ''Reklamların Yerleştirilmesi'' ilkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle uyarılmasına karar veren Kurul, ayrıca, aynı televizyon kuruluşunun ''Haber Özel'' programı nedeniyle de uyarılmasına karar verdi.
  
TGRT'nin; ''Telekritik'' programı, ''Çılgın Max 1-2-3'' adlı filmler, ''Magazin Dünyası'', ''Hayatın Renkleri'' ve ''Alişanlı Gecel'' programları nedeniyle uyarılmasını kararlaştırdı.
Kurul, TGRT'nin ayrıca, yasanın, ''Reklamların yerleştirilmesi'' ve ''Programın desteklenmesi'' ilkelerini ''Türüt Show'' ve ''Magazin Dünyası'' programları nedeniyle ihlal ettiği gerekçesiyle de uyarılmasına karar verdi.  


Bunları da Beğenebilirsiniz