Gündem Haberleri

GÜNDEM

  RTÜK yeniden

  Hürriyet Haber
  06 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Şubat 2000 - 00:01

  LİDERLER Zirvesi'nde RTÜK Yasası'nın yeniden düzenlenmesi çerçevesinde varılan mutabakatın sonuçları alınmaya başlandı. Oluşturulan alt komisyon çalışmalarının büyük bölümünü tamamladı. RTÜK Yasası üzerinde yapılacak değişiklikleri belirleyen ve DSP'den Tayfun İçli ve Erol Al, MHP'den Şevket Bülent Yahnici ve Faruk Bal, ANAP'tan ise Emre Kocaoğlu ve Sühan Özkan'dan oluşan komisyon 8 toplantı yaptı. Kurmaylar, bugüne kadar yaptıkları toplantılarda, yayın ilkeleri ve cezalar üzerinde mutabakata vardılar. Yayın ilkelerinde, Avrupa Birliği normlarına uygun, demokratikleşme yönünde değişiklikler yapıldı. Çetelerle ilgili yasada, bu gibi kurumları övücü yayınlara izin verilmemesi belirtiliyor. Bu yasa ile RTÜK Yasası arasında paralellik sağlayan düzenlemelere gidildi. Kurmaylar, halkı ürküten, korku salan, kadına karşı şiddet kullanılması, kadının statüsünü zedeleyen yayınlara izin verilmemesini de benimsedi. Çocukların televizyon izlediği saatlerde şiddet ve edebe aykırı yayın yapılmaması üzerinde de mutabakata varıldı.

  EKRAN KARARTMA AZALACAK

  Varılan bir diğer mutabakata göre ise ekran karartmalar en aza indirilecek. Televizyon kapatma cezasının, devletin birlik ve bütünlüğüne yönelik yayınlar için verilmesi planlanıyor. Bunun yerine para cezalarının artırılması, ilkelere aykırı olan programlara ve yapımcılarına ceza getirilmesi hedefleniyor. Yeni bir ceza yöntemi olarak da ilkelere aykırı yayın yapanların uyarılması ve bu yayın dolayısıyla izleyecilerden özür dilenmesi kuralının getirilmesi planlanıyor. Yayın ilkelerinin ilk 5'ine aykırı hareketlerde bulunanlara ekran kapatma veya yayın izni iptali cezası verilebilecek. Ekran kapatma ve yayın izni iptali sözkonusu olduğunda kurumlardan, savunma vermeleri istenecek. Bunlar, devletin bütünlüğüne aykırı, ırkçı, bölücü, yıkıcı yayınlar ile özel amaçlı çıkarlara yönelik yayınları kapsayacak.

  150 MİLYARDAN BAŞLAYACAK

  Para cezaları 150 milyar liradan başlayacak. İhlalin tekrarı halinde yüzde 50 oranında zam uygulanacak. Tekrar ihlal sözkonusu olursa, yayın izni iptali gündeme gelecek. Ortaklar, RTÜK Yasası'nda yapacakları değişiklik taslağında iki konuda uzlaşma sağlayamadılar. Hisse oranları ile RTÜK'ün yapısına ilişkin maddeler, büyük ihtimalle liderler toplantısına bırakılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı