Gündem Haberleri

GÜNDEM

  RTÜK üyesinden maç özeti önerisi

  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  25 Eylül 2013 - 11:43Son Güncelleme : 25 Eylül 2013 - 11:43

  RTÜK üyesi Ali Öztunç “maç özetlerini diğer kanallar da göstersin” önerisinde bulundu.

  RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç, başkanlık makamına bir dilekçe yazarak, Süper Ligin geniş ve kısa özetleriyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Birinci Ligin canlı yayınını şifresiz olarak içeren paketini TRT’nin aldığını anımsatarak, “Bu durum futbolda şiddeti körüklüyor. Çünkü insanlar görüntü olmaksızın sadece yorum yapılan programları izliyor. Bu da yanlış anlaşılmaları arttırıyor” dedi. Öztunç, bu nedenle RTÜK, TFF, TRT, RATEM ve Kulüpler Birliği’nin üyelerinden oluşan bir komisyon kurulması ve özetlerin TRT dışında diğer kanalların da yayınlamasına izin verilmesi önerisinde bulundu. Öneri Üst Kurul Toplantısı’nda görüşüldükten sonra karar bağlanacak. Öztunç’un başkanlık makamına yazdığı dilekçe şöyle:

  EMNİYETİN RAPORU VAR

  “Sporda şiddet ile ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı rapora göre, 2011-2012 sezonunda futbol, basketbol ve voleybol müsabakalarında 2 bin 177 işlem yapıldığı, şiddete etki eden olayların başında yüzde 25.93’lük oranla taraftarların tutum ve davranışlarından geldiği, bunu yüzde 16 ile kulüp yöneticileri, spor ve teknik heyetin tutum ve davranışlarının takip ettiği, medyanın oranının ise yüzde 12 olarak gerçekleştiği anlaşılıyor. Görsel ve işitsel medyanın da şiddetin oluşmasında ve artmasında önemli katkısı bulunuyor.

  ŞİDDET KÖRÜKLENİYOR

  Birçok yayın kuruluşunda futbol karşılaşmaları sonrasında spor programları yapılıyor ve bu programlarda takımlar arası rekabet körüklenerek, futbolcuların demeçleri tahrik edici bir havaya sokularak tartışmalar amacından çıkabiliyor. Söz konusu programlar bu şekilde şiddetin diğer bir kaynağı haline gelebiliyor. Sporda şiddet ile ilgili yakın bir örnek son olarak 22 Eylül Pazar gecesi Beşiktaş-Galatasaray derbisi sonrası yaşandı. Sahalarda yaşanan şiddet olayları üslup olarak aynen ekranlara yansıdı ve şiddet daha da körüklendi.

  GÖRÜNTÜ OLMADAN YORUM YAPILIYOR

  Türkiye Futbol Federasyonunun Süper Lig ile 1. Ligin dört sezonu kapsayan ihalesini A, B ve C paketleri olarak üçe böldü. Her bir paketin içerdiği yayın hakları farklı. Futbol merkezli spor programları genel olarak değerlendirildiğinde yayın hakları bulunmayan yayın kuruluşlarının tartışma konusu takım karşılaşmasının görüntüleri olmaksızın yayın yaptıkları görülüyor. Bu programlarda yayın hakları olmadığı için tartışmalar sadece konukların beyanlarıyla yapılıyor. Görüntülerin yerini tartışmanın tahrik edici üslubu alıyor.

  KOMİSYON KURULMALI

  Süper Ligin geniş ve kısa özetleriyle TFF Birinci Ligin canlı yayınını şifresiz olarak içeren B paketini TRT aldı. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin 2010 yılında gerçekleştirilen ihale öncesinde mevzuatın da uygun olması koşuluyla yayınları şifresiz vermek istediklerini belirten bir beyanı bulunuyor. Sonuç olarak televizyonlardaki spor programları kaynaklı şiddete son verebilmek için TRT’nin sahip olduğu B paketi haklarının ücretsiz olarak tüm yayın kuruluşlarına verilebilmesi önemli. Bunun için gerekli çalışmalar başlatılmalı. RTÜK, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), TRT, RATEM ve Kulüpler Birliği’nin üyelerinden oluşan bir komisyon kurulmalı.”

  Etiketler: futbol , yayın , trt , rtük , lig
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı