"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

RTÜK üyelerine ev ödevi

RTÜK, “Muck” dizisinden bir sahneye 400 bin TL ceza kesmiş. Gerekçe ne mi? Kostümler ve cinsel içerikli figürler. RTÜK üyelerine küçük bir ev ödevim var. Yaparlarsa yaşadığımız çağı yakalayabilirler.

RTÜK üyeleri ne yer, ne içer, hangi dünyada yaşar...
Hep merak ederim.
Bugüne kadar aynı görüşü paylaştığım olmamıştır zira.
Ama bu kadar da zıt fikirlere sahip olmamız bana ziyadesiyle tuhaf gelir.
Neticede benim ikamet yerim Kuzey Kutbu, RTÜK üyelerinin ise Güney Kutbu değil. Şurada aynı toprak parçasında debelenip duruyoruz.
RTÜKzadelerin son mahareti “Muck” dizisine verdikleri 400 bin TL’lik ceza.
Diziyi hiç baştan sona izlemedim. Arada bölük pörçük rastladıkça birkaç dakikalığına takıldım.
“Glee”den uyarlama olduğunu biliyorum ama “Glee”nin pek yakınından geçmediğini, “Glee”nin epey kötüsü olduğunu görünce fazla takılmadım anlayacağınız.
Gelin görün ki, cezayı yiyince, neden yediğini merak ettim ve müsebbibi sahneyi Youtube’dan izledim.
Çok da parlak olmayan, alışıldık figürlerle bezeli bir müzikal sahnesi.
Gelelim RTÜK’ün cezayı verme gerekçesine... Buyrun, okuyun:
“Gençlerin dansının, erotik, müstehcenlik çağrıştıran figürlerden oluştuğunun görüldüğü, kızların sahneye şort, mayo, külotlu çorap, tayt gibi dans kostümleriyle çıktıkları, büyük ölçüde cinsel hareketlerin tasvir edildiği dansla şortlu kızın yerde yaptığı erotik hareket, kızla erkeğin karşılıklı gelerek yaptığı birbirlerine doğru sallanma hareketiyle, tüm grubun arka arkaya sıralanarak yaptığı ileri geri sallanma hareketinin en dikkat çekicisi olarak belirlendiği, söz konusu dansın çiftlerin erotik bakış ve duruşlarıyla son bulmuş olduğu, çocuk ve gençlerin ahlaki gelişimini zedeleyecek nitelikte olduğu düşünülen bu görüntülerin, uyarıcı sembol kullanılmaksızın ve 24.00’ten erken yayınlandığı belirlenmiştir.”
Ülkemizin farklı görüşlerin, ideolojilerin, hayat tarzlarının zaman zaman çarpıştığı, bir arada yaşamaya çalıştığı ve çokça aynı potada eritildiği bir yer olduğunun farkındayım.
Ama bir yandan Hollanda, bir yandan da İran gibi takılmamız bana fazlasıyla şizofren bir durum gibi geliyor.
Şu RTÜK üyelerini yaşadıkları kafesten çıkıp arada etraflarına bakmaya davet ediyorum.
Hayatlarında hiç mi bir dans gösterisi izlememişlerdir?
Zira her dakika eşofmanla, şalvarla dans edilmez, halk dansları tadında takılınmaz.
Dansta tayt, külotlu çorap, şort giyilir. Konuya göre kostümler değişir.
Şunları yazdığıma şaşıyorum, inanın. Yıl 1920, yaşadığım ülke Suudi Arabistan değil. Neyin açıklamasını yapıyoruz biz? Çizgimizi cehalet belirleyecek, biz de tersine iknaya mı çalışacağız?
RTÜK üyelerinin müzikal eğitimine nereden başlamalı?
Yok öyle Broadway’e gezi düzenlemeye falan gerek yok.Bakın benden kendilerine ev ödevi.
1978 yapımı Grease’i taksınlar DVD oynatıcıya. Dans kostümü neye benzermiş, dans nasıl figürlerden oluşurmuş görsünler. Hem de 34 yıl önce...
Üstüne bir de iki Lady Gaga, üç Beyonce klibi izlediler mi, kıvama gelirler.
Ve günümüz dünyası ne menem bir şeymiş bir fikir edinirler. Ha kendileri bu dünyadan rahatsızlarsa, buyursunlar İran’a, buyursunlar Suudi Arabistan’a.
Biz burada iyiyiz zira.

X