Gündem Haberleri

  RTÜK üyeleri için soruşturma izni istendi

  Nurettin KURT/ ANKARA
  12.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Memur suçlarına bakan Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden, Ergenekon soruşturması sırasında ele geçirilen "İrtica İle Mücadele Eylem Planı" başlıklı belgede imzası bulunduğu iddia edilen Albay Dursun Çiçek’in suç duyurusu üzerine, RTÜK üyeleri için Başbakanlık’tan soruşturma izni istedi.

  Kişilik hakkıma saldırı

  Bir süre önce RTÜK üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan Çiçek, dilekçesinde, Ergenekon soruşturmasında Avukat Serdar Öztürk’ün ofisinde ele geçirilen "İrtica İle Mücadele Eylem Planı" belgesi delil gösterilerek yapılan televizyon yayınlarında kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu öne sürmüştü. Dilekçede, RTÜK üyelerinin denetim görevlerini ihmal ettikleri gerekçesiyle cezalandırılmalarını istemişti. Suç duyurusunu inceleyen savcı Özden, yayınların yapıldığı dönemde Başkan olan Zahid Akman dahil, RTÜK üyeleri hakkında Başbakanlık’tan soruşturma izni istedi.

  Fotokopisi sivil yargıda

  Fotokopisi Taraf Gazetesi’nde yayınlanan "İrtica ile eylem" planının aslı bulunamamış, Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın başlattığı soruşturmada ise "Belgenin askeri birimlerde oluşturulmadığı" sonucuna varılmıştı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, bir açıklamasında kağıt parçası olarak nitelediği fotokopi belge için "Sivil yargının bu konuyu aydınlatması gerektiğini" vurgulamıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı