Gündem Haberleri

GÜNDEM

  RTÜK, ulusal kanalların frekans ihalesini 2001 başında yapacak

  Hürriyet Haber
  28 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 28 Aralık 2000 - 00:01

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) ulusal kanalların frekans ihalesini, 2001 yılı başında yapacağı bildirildi.

  RTÜK'ün yılın Ocak ayının ortalarında ihale takvimini açıklaması bekleniyor.
  Frekans planı hazırlıklarını 1995 yılında tamamlayarak 1997 yılında yerel televizyonlardan frekans ihalelerine başlayan Üst Kurul, Başbakanlık'ın talebi üzerine ihalelerin durdurmuş ve yapılan ihaleleri de iptal etti.

  Başbakanlık'ın talebi üzerine ihale yönetmeliğinde değişiklik yaparak ulusal kanallara Başbakanlık'tan ''ulusal güvenlik belgesi'' alma zorunluluğu getiren Üst Kurul, yayın kuruluşlarının Başbakanlık'tan belgelerini almalarından sonra frekans ihalesi yapmak üzere hazırlıklara başladı.

  "Ulusal Güvenlik Belgesi" şartı

  Frekans ihalesine ulusal kanallardan başlamayı planlayan Üst Kurul'un, Ocak ayı ortalarında ihale takvimini açıklaması bekleniyor.

  Üst Kurul, yerel ve bölgesel yayın yapan kuruluşların frekans ihalesini ise onların da ulusal güvenlik belgelerini almalarından sonra yapacak.

  Açık artırma usulüyle yapılacak

  Üst Kurul, frekans ihalesini açık artırma yöntemiyle yapmayı planlıyor. Frekanslar için çeşitli hesaplamalar sonucu belirlenen ''muhammen bedel''le açılacak olan ihalede bu rakamlardan başlanarak açık artırma yapılacak. En geride kalan kanalın eleneceği ihale sonucunda, en çok parayı veren ilk frekansı seçerken, diğerleri de verdikleri paraya göre istedikleri frekansı alabilecek.

  16 kanaldan biri açıkta kalacak

  15 frekansın açık artırmaya çıkarılacağı ihale sonucunda 16 ulusal kanaldan birisi açıkta kalacak.

  Bu arada ihaleye girmenin ön koşulu olarak getirilen ulusal güvenlik belgesi alma zorunluluğuna uygun olarak ulusal yayın kuruluşlarının hepsi Başbakanlık'tan belgelerini aldı.

  16 ulusal, 15 bölgesel, 229 yerel olmak üzere toplam 260 televizyon kuruluşu ile 36 ulusal, 108 bölgesel ve 1051 yerel radyo kuruluşu, RTÜK'e lisans başvurusunda bulunmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı