Gündem Haberleri

GÜNDEM

  RTÜK rezaletine tepki

  Hürriyet Haber
  19 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Şubat 2000 - 00:01

  Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun, uluslararası haber kanalı CNN Türk'ün yayınını bir gün süreyle durdurma kararına tepki yağıyor. Bir tartışma programında Öcalan kararlarıyla ilgili sorular sorulması üzerine alınan kapatma kararı, Reuters ve AP'ye de haber oldu.

  CNN-Türk'e RTÜK tarafından bir gün kapatma cezası verilmesi, büyük tepki yarattı. Kapatma dünyanın önde gelen iki haber ajansı, Associated Press (AP) ile Reuters'e haber oldu.

  AP ajansı, CNN-Türk'ün, ‘bir tartışma programı sırasında, Öcalan ile ilgili olarak sorulan bir soru üzerine’ bir günlük yayın cezası aldığını bildirdi. Reuters de, Türkçe yayın yapan CNN-Türk'e, Öcalan hakkındaki tartışma programı nedeniyle, Türk makamlarının bir gün ceza verdiğini duyurdu. Reuters, CNN-Türk ‘anchorman’ı Mehmet Ali Birand'ın da görüşünü aldı. Birand, ajansın bir sorusuna karşılık, ‘‘Tabii ki mahkemeye başvuracağız. Bunu yanlarına bırakmayacağız’’ diyerek, Doğan Grubu'nun yasağa itiraz hakkını kullanacağını vurguladı.

  Kapatma olayını Sabah Gazetesi, ‘‘Saddam bile bunu yapmadı’’ başlığıyla manşetten duyururken, ‘‘Körfez Savaşı'nı Irak Lideri Saddam'a rağmen Bağdat'tan bildiren, Sırp zulmünü tehditlere karşın dünyaya yansıtan CNN'i, Türkiye'de RTÜK kapattı’’ denildi. Kapatmaya karşı tepkiler şöyle:

  Nail Güreli (TGC Başkanı)

  Çarpık düzen yıllardır sürüyor

  Oktay Ekşi (Hürriyet)

  RTÜK, Osmanlı'nın Kürt Mustafa Divanı

  Osmanlı'nın son yıllarında keyfi kararları ile şöhret kazanmış bir Kürt Mustafa Divanı vardır. RTÜK ona döndü. Verdiği kararlar hukuka, adalete uygunmuş, değilmiş bir derdi yok. RTÜK gazetecinin yüreğine, ‘Bunu sorarsam radyo veya televizyonum kapatılır’ korkusunu düşürmenin, en münasebetsiz sorudan çok daha vahim olduğunu bilenlerden oluşmuyorsa, yapılacak iş TV'leri mi kapatmaktır, RTÜK'ü mü?

  Bekir Coşkun (Hürriyet)

  RTÜK, demokrasinin önündeki kütük

  RTÜK'ün demokrasinin önünde kütük olduğunu ilk yazanlardan biri olarak haklı çıkmaktan dolayı çok üzgünüm. Son derece ilkel bir kurumdur. Tümüyle siyasi ve çıkar tercihleri geçerlidir. Aydınlar demokrasiyi zincirle zorlarken, bunlar takoz görevi görüyorlar.

  Güngör Mengi (Sabah)

  Paranoyak padişahın zaptiyesi gibi...

  RTÜK paranoyak padişahın zaptiyesi gibi çalışıyor. CNN Türk'e verilen bir günlük kapatma cezası skandaldır. Avrupa Birliği'ne giden yolda başımıza gelebilecek kazaların en kötüsü bunlardır. CNN'i kapatan Türkiye'nin bu kararla elde edeceği kötü şöhreti ve sonuçlarını düşünebiliyor musunuz? Bu yüzkarasına müstahak değiliz.

  Rauf Tamer (Sabah)

  Avrupalı Türkiye imajı bu mudur?

  Son yurtdışı seyahatimde kaldığım otelin televizyonunda ana CNN'e bakarken CNN Türk'ün reklamlarını görmek beni çok sevindirmişti. Çünkü sürekli olarak Türk kelimesi geçiyordu. Beş dakikada bir, on dakikada bir CNN Türk'ün ismi anılıyordu. Bütün dünya izliyordu bunu. Bana gurur verdi. Peki, şimdi ne olacak. Aynı CNN, bu defa CNN Türk kapatıldı diye mi bağıracak. Avrupalı Türkiye imajı bu mudur? Yazık değil mi?

  İlker Sarıer (Sabah)

  RTÜK çetesinin defteri dürülmeli

  Bu RTÜK isimli sansür çetesinin defteri artık dürülmeli. Meclis'in ve hükümetin, bu adamları Ankara'dan atma zamanı geldi de geçti bile. Özgürlüğümüzün temel taşı olan medyanın tepesine konulmuş bu çete. RTÜK değil, olsa olsa ‘Kütük’ çetesi olabilir.

  Yeni yasa gerekli

  CNN-Türk'ün kapatılması kararı siyasal parti temsilcileri tarafından da kınandı. Siyasal parti sözcülerinin değerlendirmeleri şöyle:

  Emin Karaa (DSP- TBMM Adalet Komisyonu Başkanı) Her olayda RTÜK'ün kararı hakkında yorum yapmak zorunda kalıyoruz. Bunun yerine demokratik ve kapatmayı zorlaştırıcı hükümler içeren yeni bir yasa hazırlanmalı. RTÜK yasası adamakıllı bir incelemeyle değiştirilmediği sürece daha çok uzun süre bu tür olayları tartışırız.

  İsmail Köse (MHP Grup Başkanvekili) Ortada sorulan sorular ve verilen cevaplar var. Eğer böyle bir benzetme (Mandela) için yönlendirme, gayret gösterme ve çanak tutulma varsa, cezaya müstahaktır. Ancak başkalarının benzetmesindan kaynaklanan bir soru ise bunu yayın kurumu ile ilgilendirmek yanlıştır. Hükümet ve iktidar ortakları olarak, 21. dönemde bu yanlışları düzeltmek için gerekli değişiklikleri yapıyoruz.

  Nevzat Ercan (DYP Grup Başkanvekili) Bu tavır iletişim, düşünce ve demokrasinin temel dönüşümü olan eleştiri özgürlüğüne aykırıdır.

  Abdüllatif Şener (FP Grup Başkanvekili) Ekran karatmak hiç hoş değil. Bunun yaptırımını oldukça sınırlamak ve vatandaşın televizyonunu izleme hakkı elinden alınmamalıdır.

  Birand'ın soruları

  RTÜK, CNN Türk'e 32. Gün programında Mehmet Ali Birand'ın, Abdullah Öcalan ile ilgili soruları nedeniyle kapatma cezası verdi. 13 Ocak'ta yayınlanan programda, Birand'ın bir sorusunun, Öcalan ile Afrikalı lider Nelson Mandela arasında benzerlik çağrışımı yaptığı ileri sürüldü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı