Gündem Haberleri

GÜNDEM

  RTÜK Behzat Ç.'nin peşinde

  Hürriyet Haber
  24 Ocak 2011 - 15:37Son Güncelleme : 24 Ocak 2011 - 15:37

  Son toplantısında Star TV'nin sıra dışı polisiyesi Behzat Ç.'yi görüşen RTÜK üyeleri, diziden rahatsız.

  Gazeteport'un haberine göre RTÜK'ün son toplantısında Star TV'de yayınlanan bu dizi tartışıldı ve Behzat Ç'nin ‘'İçki içen, işkence yapan, argo konuşan ve küfür eden bir karakter'' olarak yansıtıldığı, bunun da çocukların zihinsel ve ahlaki gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği savunuldu. Ancak yapılan oylamada kanala ceza verilmesine gerek görülmedi.

  Karara karşı çıkan RTÜK üyesi İlhan Yerlikaya ise, muhalefet şerhi yazarak, ‘'Behzat Ç. isimli polis karakteri, geceleri içki içen, gündüzleri ise sorguladığı kişilere işkence yapıp küfür eden bir kişidir. Konuşmalarında argo ve küfür vardır. Konuşma tarzının, çocuklar ve gençler tarafından kolaylıkla rol model alınacağı ve taklit edileceği kuvvetle muhtemeldir'' dedi.

  RTÜK üyesi Tahsin Fendoğlu da dizinin gece geç saatlerde yayınlanmasını istedi ve ‘'Dizideki polis imajı, kuralsız davranan, gayri meşru ilişkiler kurmakta bir sakınca görmeyen, zanlılara işkence yapabilen, onlara küfreden bir kalıpta sunulmaktadır. Çocukların emniyet teşkilatına ve polise bakış açısını etkileyip, olumsuz yargılar oluşturabilecek sonuçlar doğurabilecektir'' dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı