« Hürriyet.com.tr
MENÜ

RS Megane Ailesi’nin en hırçın üyesi

Renault'un Megane II ailesine, 1'i spor 2 yeni model eklenerek, üye sayısı 7'ye yükseltildi. Sedan modeli Türkiye'de üretilen Megane II serisinin Megane Renault Sport ve Grand Scenic adlı 2 yeni modelini geçtiğimiz hafta Fransa'nın Toulouse şehrinde düzenlenen test sürüşünde kullanma imkanı bulduk.

Emre ÖZPEYNİRCİ/TOULOUSE
SON GÜNCELLEME
İlk etapta yepyeni bir renk ile dikkatleri üzerine çeken Megane RS'in dış tasarımı, Megane II çizgilerinin bir spor yorumu olarak karşımıza çıkıyor. 3 ve 5 kapılı versiyonları ile üretilen Türkiye'ye ise sonbaharda yalnızca 3 kapı versiyonu gelecek olan Megane RS'in sportif karakteri, yanında sis farları olan geniş ön tamponlar, orta kısmında çift egzoz çıkışı bulunan arka tamponlar, rüzgarlık ve ayrıştırıcı şekilde tasarlanmış 18 inçlik alüminyum jantlarla vurgulanıyor.

Megane II ailesinin konfor ve güvenlik donanımlarının tamamını bünyesinde bulunduran, Megane Renault Sport, 6 ileri düz vites ve 225 beygir gücünde 2.0 16V turbo motoruyla gerek şehir içinde gerekse yarış pistinde çok iyi performans sergileyerek O'dan 100 kilometreye 6.5 saniyede çıkıyor. RS'in iç mekanında ise gösterge tablosu ve vites kolu konsolu üzerinde yenilikler yapılarak hem modern, hem de Megane II çizgilerine özgü bir tasarım sergileniyor. Alüminyum malzemeden yapılan pedallar RS'in spor ruhunu yansıtıyor.

Megane Renault Sport, lastik basınç ayarları kontrol sistemi, hız ayarlayıcı ve sınırlayıcı, ışığa duyarlı iç dikiz aynası, otomatik yanan farlar ve yağmur sensörü gibi birçok teknolojik donanım sunuyor. Megane Renault Sport'un kendine özgü 5 farklı renk seçeneği ve bu renklere uygun 2 iç döşeme alternatifi de farklı beklentileri karşılama olanağı sağlıyor. Ama RS'e en yakışan renk bana göre turuncu olmuş. Megane RS'in turuncu renkli versiyonunda, iç mekanda aynı renkte emniyet kemerleri kullanılmış.

Megane II'nin bütün güvenlik donanımlarına sahip olan Renault Sport, çift kademeli açılan ön hava yastıkları, yükseklik ayarlı ön gergili ve güç sınırlayıcı ön emniyet kemerleri (5 kapılı versiyonda), yan ve perde hava yastıklarının bir arada sunulduğu üçüncü kuşak Renault Koruma Sistemi'ni kapsıyor. Megane Renault Sport araçlarının montajı, Renault'un İspanya'daki Palencia fabrikasından gelen parçalar ile Fransa'da bulunan Dieppe Fabrikası'nda yapılıyor. Fransa'da 29 bin 900 eurodan başlayan fiyatlarla satılacak olan Megane Renault Sport'un, Sonbaharda Türkiye'de 3 kapılı versiyonu piyasaya sunulacak.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz