Gündem Haberleri

GÜNDEM

  RP'ye Yargıtay'dan ret

  Hürriyet Haber
  25.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.03.1998 - 00:01

  Anayasa Mahkemesi'nin RP'nin kapatılmasına ilişkin kararının düzeltilmesi için Fazilet Partisi'nden 2 milletvekili tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan başvuru reddedildi. Yargıtay, Anaya Mahkemesi kararlarının kesin olduğunu bildirdi.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi'nin RP'nin kapatılmasına ilişkin kararının düzeltilmesi istemiyle yapılan başvuruyu reddetti.

  RP'nin kapatılmasından sonra Fazilet Partisi'ne geçen Trabzon Milletvekili Şeref Malkoç ile Karabük Milletvekili Hayrettin Dilekcan tarafından, RP'nin kapatılmasına ilişkin Anayasa Mahkemesi kararının düzeltmesi istemiyle önceki gün yapılan başvuru, dün sonuçlandırıldı.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş tarafından, kapatılan RP'nin son Genel Başkanı Erbakan'a hitaben düzenlenen yanıtta, Anayasa'nın 153. maddesinin 1'inci fıkrası gereğince, ‘Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının kesin olduğu' belirtilerek, şöyle denildi:

  ‘‘2949 sayılı Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usülleri Hakkında Kanun'un 33. maddesi hükmüne göre, (Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından açılan siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin davalar, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu hükümleri uygulanmak suretiyle, dosya üzerinde incelenir ve karara bağlanır.) CMUK'un 305 ve 322. maddeleri gereğince, (kesin) olarak verilmiş kararlara ilişkin olarak, hükmü veren mahkemeye karşı tashihi karar (karar düzeltme) isteminde bulunulamayacağından, 16 Ocak 1998'de Anayasa Mahkemesi'nce kapatılan RP adına yapılan karar düzeltme isteminin reddine karar verilmiştir.’’

  İade-i muhakeme yoluna başvuracağız

  Kapatılan RP'nin eski Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, başvurularının reddedilmesinin ardından dün düzenlediği basın toplantısında, Başsavcı Savaş'a veryansın etti. Savaş'ın, yaptıkları başvuruyu dikkatle incelemek yerine ‘hikaye gibi okuduğunu’ savunan Kazan, ‘‘Başsavcı, hukuk devleti ilkesi ayaklar altına alınmasın diye başvurumuzu incelesin, kafa yorsun, düşünsün isterdik’’ dedi. ‘‘Bir ilçe savcısı olsaydı inceleyip cevap vermek için en az 3 gün geçerdi, ama Başsavcı'nın maşallahı var’’ diyen Kazan, Savaş'ın, RP'nin kapatılmasını kendisinin başarısı, zaferi saydığını da savunarak, ‘‘Ama bu bir zafer değil, ömrünün sonraki yıllarında kendisi için bir vicdan azabı vesilesi olacaktır’’ dedi.

  Kazan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde dava açmadan önce, yine Yüksek Mahkeme nezdinde ‘İade-i muhakeme’ ve Adalet Bakanı tarafından uygulanacak ‘Yazılı emir yoluyla bozma’ yollarına da başvuracaklarını belirttti.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı