Dünya Haberleri

  Roxette'in gitarcısı Gessle beste çalmakla suçlandı

  Hürriyet Haber
  31.12.2001 - 16:28 | Son Güncelleme:

  Ünlü İsveçli pop müzik grubu Roxette`in gitarcısı Per Gessle, beste aşırmakla suçlandı ve hakkında İngiliz mahkemelerinde dava açıldı. İsveç`te yayınlanan SvenskaDagbladet (SvD) gazetesinin haberine göre, Londra`da yaşayan İsveçli besteci Stephen Malmstedt, grubun 1994`te yayınlanan ünlü Sleeping in my car isimli hitinin nakaratının, Jenny and I isimli, yayınlanmayan şarkısının yasadışı kopyası olduğunu iddia ederek, ünlü gitaristi mahkemeye verdi.

  Malmstedt, şarkısının, Roxette`in de plakevi olan İngiliz EMI`a gönderdiğinde aşırılmış olabileceğini ileri sürerken, gazete, gitarcı Gessle`nin şarkıyı EMI`daki bir arkadaşı sayesinde elde etmiş olabileceğini yazdı.  Per Gessle ve davacı gelecek yıl 7 Ekim`de mahkemeye çıkacak. 

  Malmstedt, daha önce İsveç`te açtığı davayı kaybederken, ülkesindebirçok profesyonel bestecinin desteğini aldı. İsveç Besteciler Derneğide, iki şarkının önemli benzerlikler gösterdiğini belirtirken, melodilerinde farklılıklar bulunduğunu bildirdi. 

  Per Gessle ve kadın şarkıcı Marie Fredriksson`dan kurulu Roxette, 15 yıldan bu yana birçok hit parçaya imza attı ve 50 milyondan fazla albüm sattı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı