Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Roxbury'de bir gece

  Hürriyet Haber
  18 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 18 Temmuz 1999 - 00:01

  Amerikan televizyonlarındaki skeçleri ile izleyicileri güldüren ünlü Roxbury ikilisi, kahkaha rüzgarlarını şimdi de sinema salonlarına taşıdı...

  Amerikan televizyonlarının çok sevilen komedi programı Saturday Night Live'ın içerisinde yer alan komedi skeçleri, bugüne kadar çok sayıda uzun metrajlı sinema filmine esin kaynağı oldu. Geçtiğimiz yıllarda sinemalarda gösterilen Wayne's World, The Blues Brothers, Gilda Live, Stuart Saves His Family, The Conheads ve It's Pad gibi filmler, Saturday Night Live'ın ulaştığı popülarite sayesinde hayat buldular ve sinemaseverlerle buluştular.

  Yönetmenliğini John Fortenberry'nin üstlendiği A Night at the Roxbury, TV izleyicilerinin kısaca SNL olarak tanımladığı Saturday Night Live'ın sinema dünyasına son armağanı. Bu program içinde yer alan Roxbury Guys adlı beş dakikalık kısa skeçlerin iki starı Will Ferrell ile Chris Kattan, ilk kez geçtikleri sinema kameraları karşısında skeçlerdeki rollerini tekrarlıyorlar ve Los Angeles'ın ünlü gece kulübü Roxbury'nin dans pistinde tanıştıkları güzel kızların peşine düşen iki kafadarı canlandırıyorlar.

  Filmin yönetmeni John Fortenberry, televizyon kökenli bir yönetmen... Esin kaynağını şov programlarından SNL'den alan filmlerin klasik formülünü uyguladığını söyleyen Fortenberry, bu programı hiç izlememiş olanların da keyifle izleyeceği bir çalışma ortaya çıkarmış. Filmde Will Ferrel ve Chris Kattan'ın dışında Loni Anderson, Dan Hedaya, Dwayne Hickman, Lochlyn Munro ve Richard Grieco rol alıyorlar.

  BAZI İPUÇLARI...

  Televizyondaki Roxbury Guys skeçlerinin her bölümünde tekrarlanan birtakım ortak özellikleri var. Öncelikle bu iki kardeşin ortak bir şarkısı olduğunu görüyoruz. Haddaway'in ünlü şarkısı What is Love'ı kesinlikle dillerinden düşürmüyorlar. Sürekli kız peşinde koşmalarına rağmen aslında onlardan korkuyorlar. Birbirleriyle sürekli kavga ediyorlar.

  Televizyon programlarında yer alan ve Butabi kardeşlerin genellikle pek konuşmadan her akşam çeşitli kulüplerin yolunu tuttakları, orada potansiyel sevgililer tarafından reddedildikleri ve kimi zaman da tuhaf davranışları nedeniyle bu kulüplerin yöneticileri tarafından kapı dışarı edildikleri skeç bölümleri, sinema filminin açılış jeneriği arasında sunuluyor.

  Drew liseye geri dönüyor

  Gençti, güzeldi, oldukça da başarılı olacağı her halinden belliydi. Ama asla yaşıtları gibi yaşayamamıştı. Karşı cinsten birinin ilgisini çekmeyi başaramamıştı ve hiç öpülmemişti bile. Chicago Sun Times gazetesi ona bir şans vermişti. Hayatında bir kez olsun geriye dönebilecek ve hiç olmadığı kadar popüler olacaktı. Bir lisede diğer öğrenciler gibi derslere girecek ve olası flaş haberleri ortaya çıkaracaktı.

  Başrollerini Drew Barrymore, David Arquette, Michael Vartan, Gerry Marshall ve John C. Reilly'nin paylaştığı filmin yönetmenliğini ise Raja Gosnelle yapıyor. Barrymore'un ilk yapımcılık deneyimini gerçekleştirdiği bu filmde herkesin lise yıllarında yaşayabileceği olumsuzluklar ve uyumsuzluklar anlatılıyor. Yapımcılarına göre izleyenlerin kendilerinden ve lise yıllarından birşeyler bulabilecekleri bir film...

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı