Eğitim Haberleri

  Rotterdam İslam Üniversitesi 16 yaşında

  AA
  05.09.2013 - 17:09 | Son Güncelleme:

  Rotterdam İslam Üniversitesi (İUR) Rektörü, Hollanda’da 1997 yılından bu yana hizmet veren okulun kendi alanında Avrupa genelinde uluslararası akreditasyona sahip tek üniversite olduğunu söyledi.

  Yeni eğitim öğretim dönemi hazırlıklarına başlayan Rotterdam İslam Üniversitesi (İUR), 200 öğrenciyi yeni dönemde bünyesine katmayı hedefliyor. Üniversite Rektörü Prof. Ahmet Akgündüz, İslami Manevi Rehberlik ve İslam İlahiyatı bölümleri Hollanda’da resmen tanınan okullarına ilginin giderek arttığını açıkladı. Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’de de bu kapsamda olumlu sonuçlar alındığını anlatan Akgündüz, yakın zamanda YÖK Yürütme Kurulu’ndan üniversitelerinin resmen tanındığına dair rapor aldıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu:
  “Amerika ve Avrupa kıtasında kendi alanında uluslararası akreditasyona sahip tek üniversiteyiz. Türkiye’de bile bu kapsamda akredite edilmiş üniversite yok. Avrupa’da üniversite kurmak kolay ama uluslararası akreditasyon almak çok zor. Bunu başardığımız için gururluyuz.”
  Bu gelişmelerin öğrenci sayısına olumlu yansıdığını belirten Akgündüz, geçen yıl 130 olan öğrenci sayısının bu yılki başvurularla 200’ü geçeceğini dile getirdi. Üniversiteden mezun olan öğrencilerin rahatlıkla iş bulabildiğini söyleyen Akgündüz, Diyanet İşleri Başkanlığı ile yaptıkları anlaşma uyarınca İUR mezunlarının Diyanet’e bağlı camilerde de görev yapma imkanına sahip olduğunu bildirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı