Dünya Haberleri

DÜNYA

  Roth: Türkiye Irak'a giremez

  ANKA
  31 Ekim 2007 - 10:54Son Güncelleme : 31 Ekim 2007 - 13:46

  Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, "Türkiye devletler hukukunu hiçe sayarak komşu bir ülkeye giremez” dedi.

  Alman siyasetinin bir Türk-Kürt çatışması istemediğini söyleyen Roth, Alman hükümetinin bir askeri operasyonu engellemek için tüm nüfuzunu kullanması gerektiğini belirtti.

  Türk ordusunun Kürt Bölgesine girmesinin Avrupa Birliği sürecini olumsuz yönde etkileyeceğini savunan Roth, “Türk ordusu devletler hukukuna aykırı olarak Irak’a müdahale ederse AB’ye entegrasyon sürecini tehlikeye atar. Ayrıca Irak’lı politikacılar, Devlet Başkanı Talabani, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani Irak topraklarından Türkiye’ye saldırılar düzenlendiği gerçeğine karşı harekete geçmeliler” diye konuştu.

  Roth, konuşmasına şöyle devam etti:

  "Öncelikle askeri bir müdahale devletler hukukunun ihlali olur. Türkiye devletler hukukunu hiçe sayarak komşu bir ülkeye giremez. İkincisi, bu, Kürt Bölgesindeki görece istikrarı tehlikeye atacaktır. Irak’ın Kürt bölgesi göreceli olarak ülkenin tek istikrarlı ve güvenli parçası. Bu bölgeyi askeri bir müdahale ile istikrarsızlaştırmak son derece olumsuz sonuçlara yol açar. Sonuç olarak Irak’ta parçalayıcı şiddet tırmanacaktır.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı