Gündem Haberleri

  Roth: Alman vatandaşlığına geçiş zorlaştırılmasın

  BERLİN (A.A)
  09.02.2006 - 14:54 | Son Güncelleme:

  Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth, yabancıların Alman vatandaşlığına geçişlerinin zorlaştırılmaması çağrısında bulundu.

  Roth, Almanya Türk Cemaati (TGD) Başkanı Kenan Kolat ile birlikte başkent Berlin'de düzenlediği bir toplantıda, yabancıların Alman vatandaşlığına geçmelerinin teşvik edilmesi gerektiğini ifade ederek, ”Yabancıların Alman vatandaşlığına geçişleri zorlaştırılmasın” dedi.

  Baden-Württemberg eyaletinde Alman vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılara uygulanan “vicdan testi”nin uyum için olumlu bir sinyal olmadığını belirten Roth, “Seçim kampanyaları yabancıların sırtından yapılmasın. Söz konusu test uyuma katkı sağlamıyor. Tüm Müslümanlar şüpheli duruma düşüyor. Bu kabul edilemez. Bu Alman Anayasası'na da aykırı” şeklinde konuştu.

  Almanya'da yaşayan yabancıların, kendilerini vatanlarında hissetmeleri ve bunu onlara hissettirmek gerektiğini kaydeden Roth, ”Eski 'misafir işçi' düşüncesinden artık vazgeçelim. Bu insanlara kendi vatanlarında oldukları hissinin verilmesi gerekir. Yabancılar Almanya'yı zenginleştiriyor” dedi.

  Yabancıların Almanya'da eşit haklara sahip olmaları gerektiğini belirten Roth, Alman vatandaşlığına geçişlerde engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi. Kolat da son yıllarda Alman vatandaşlığına geçişlerin azaldığını, bunun da Alman vatandaşlığına geçişler için getirilen yeni engellerden kaynaklandığını savundu.

  İnsanların siyasi ve toplumsal hayattan dışlanmaları durumunda kendi içlerine kapanmalarına da şaşırmamak gerektiğini ifade eden Kolat, “Alman vatandaşlığına geçişteki engeller artırılıyorsa yabancıların Alman vatandaşı olmaları isteniyor mu sorusu akla geliyor. Hedefimiz Almanya'daki tüm insanların her şeye katılmalarını sağlamak olmalı” dedi.

  Kolat, Baden-Württemberg eyaletindeki “vicdan testi”ni protesto etmek amacıyla 11 Şubat Cumartesi günü Stuttgart kentinde bir gösteri yapılacağını kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı