Rotayı Sierra Leone’ye çevirdi

Hürriyet Haber
24.06.2017 - 22:56 | Son Güncelleme:

Türkiye’de enerji yatırımları ile öne çıkan EM Enerji Grup, rotayı Afrika’nın gelişen ülkeleri arasında gösterilen Sierra Leone’ye çevirdi. EM Enerji Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sunar, “Eğer devlet desteğini arkamıza alabilirsek buraya 300 milyon dolarlık yatırım yapacağız” dedi.

SON yıllarda hidroelektrik santralleri ve alternatif enerji kaynakları üzerine yatırımlar yapan EM Enerji Grup rotayı son yıllarda öne çıkan Afrika ülkesi Sierra Leone’ye çevirdi. Geçtiğimiz günlerde bu ülkeye yaptıkları ziyaret hakkında bilgi veren EM Enerji Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Edhem Sunar, “Bu ülkede çok büyük fırsatlar var. Çinli ve Lübnanlı birçok işadamı yatırımlarını arttırmaya başladı. Biz de neler yapabiliriz diye bu ülkede araştırmalar yaptık. Enerji başta olmak üzere sağlık, turizm ve ulaştırma alanında büyük fırsatlar olduğunu gördük. Eğer devlet desteği de alırsak Türk işadamları için önemli bir yatırım ortamı bulunuyor” dedi.

300 MİLYON DOLAR

Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma ile görüşmeler yaptıklarını anlatan İbrahim Edhem Sunar, şöyle devam etti: “Ülkede elmas, kakao, kahve ve deniz ürünlerinde yoğun bir ihracat var. Ancak enerji alanında birçok fırsat bulunuyor. Sağlık, turizm ve ulaşım son yıllarda parlayan sektörler arasında. Eğer bu ülkeye yatırım yapmazsak kısa sürede bu pazarı Avrupalı işadamlarına kaptırabiliriz. Çin ve Lübnan bu ülkede yatırım yapan işadamları için destek veriyor. Yani buraya yatırım yapacak Çinli ve Lübnanlı işadamları devlet garantisi altında yatırımlarını gerçekleştiriyor. Bizim gibi yabancı işadamlarının bu tür desteğe çok ihtiyacı var. Türk Eximbank’ın ihracatçılara verdiği gibi bir destek olursa, bu ülkeye ilk etapta 300 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyoruz.”

Rotayı Sierra Leone’ye çevirdi

OTEL İHTİYACI VAR

8 milyonluk nüfusu olan Sierra Leone’nin son yıllarda turizm alanında atılım gerçekleştirdiğini de söyleyen İbrahim Edhem Sunar, şöyle devma etti: “Özellikle Çinli işadamları devlet desteği sayesinde bu ülkede büyük otel yatırımları gerçekleştiriyor. Aynı zamanda Casino’lar da açılıyor. Turizm alanında ileride patlama yapması beklenen bu Afrika ülkesinde turizm alanındaki yatırım fırsatları çok fazla. Devlet araziyi yatırımcıya tahsis ediyor. Aynı zamanda hastane yatırımları için de büyük bir fırsat var. Sağlık turizmi alanında ülke olarak vizyon projeler geliştiriliyor. Şuan ülkede çok fazla otel bulunmuyor ve mevcut oteller yüzde 80 doluluk oranına sahip.”

ÖĞRENCİLERE DE BURS VERİYOR

TÜRKİYE’de bulunan Sierra Leone’li öğrencilere burs verdiğini de anlatan İbrahim Edhem Sunar, “Biz ülke ile ilişkilerimizi geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz. Burada birçok Sierra Leone vatandaşı öğrenci bulunuyor. Ülkede Türklere karşı büyük bir sempati var. Yaptığımız ziyaretlerde Ekonomi ve Dışişleri Bakanlıklarıyla da görüşmeler yapmıştık. Onlar da Türkiye’den gelecek yatırımcılara kapılarının açık olduğunu anlattılar. Böylesine önemli bir pazarda Türk işadamlarının da var olması gerekiyor. Biz de bunun için çalışmalar yapıyoruz” dedi.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı