BURSA HABERLERİ

Rotary’nin Zorunlu Trafik Dersi Uyarısı

IHA
23 Temmuz 2015 - 12:18Son Güncelleme : 23 Temmuz 2015 - 12:19

ROTARY 2440. BÖLGE FEDERASYONU DÖNEM BAŞKANI DR. REHA AKIN, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN OKULLARDAKİ ZORUNLU TRAFİK DERSLERİNİ AZALTMASINA TEPKİ GÖSTERDİ.

IHA

Rotary 2440. Bölge Federasyonu dönem başkanı Dr. Reha Akın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullardaki zorunlu trafik derslerini azaltmasına tepki gösterdi.
Dr. Reha Akın, yazılı bir açıklama yaparak, bakanlığın 2012 yılında aldığı bir karar ile zaten yetersiz olan zorunlu trafik derslerini sadece ilkokul 4. sınıflarda ve haftada bir saate düşürmesinin anlaşılamaz olduğunu söyledi. Trafik kazalarının ülkemizde yol açtığı kayıplara dikkat çeken Akın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre 2014 yılında Türkiye’de 376 bin 769 trafik kazası meydana geldiğini söyledi. Bu kazalarda 3 bin 524 kişinin hayatını kaybettiğini, 285 bin 59 kişinin yaralandığını ve 22 milyar TL maddi hasar oluştuğuna dikkat çeken Akın, “Maddi kayıplar bir şekilde karşılanabiliyor. Ama bu kazalarda giden canlar geri gelmiyor. İnsanlarımızda bedensel engeller oluşuyor. Bu kötü tabloyu önlemek zorundayız” dedi.
Akın, sadece geçtiğimiz Ramazan Bayramı tatili sırasında meydana gelen kazalarda da 73 kişinin hayatını kaybettiği, 414 kişini de yaralandığını söyledi.
Akın, Türkiye’de ilk ve orta öğretim sırasında verilen zorunlu trafik eğitimin zaten yeteriz olduğu halde 2 yıl önce daha da daraltıldığına dikkat çekerek, “Sadece İlkokul 4. sınıflarda, haftada 1 saatlik zorunlu trafik eğitimi ile bu konuda toplumsal bilinç oluşturmak imkânsızdır. Trafik eğitimi ailede başlamalı, okul öncesi de dâhil olmak üzere ilk ve orta öğretim sırasında ve her yıl zorunlu ders olarak okutulmalıdır” dedi.
Türkiye’de yaşayanların büyük bölümünün trafik kurallarını tam anlamıyla bilmediğini, bunun sebebinin eğitim eksikliği olduğunu vurgulayan Dr. Reha Akın, “Ülkemizde trafik kazaları sebebiyle yaşadığımız acıların sona ermesi için çok acil tedbirler paketi uygulamaya sokulmalıdır. Bu konuda sadece Milli Eğitim Bakanlığı’na değil, İçişleri Bakanlığı ve yerel yönetimlere de ve ailelere de büyük sorumluklar düşüyor” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Rotary’nin Zorunlu Trafik Dersi Uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rotary’nin Zorunlu Trafik Dersi Uyarısı haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:26
  • Guneş
   06:15
  • Öğle
   13:17
  • İkindi
   17:03
  • Akşam
   19:58
  • Yatsı
   21:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı