MERSİN HABERLERİ

Rotary Kulübü ’Çocuk Gelinler’ Projesini Tanıttı

IHA
17.09.2015 - 11:17Son Güncelleme :

MERSİN ROTARY KULÜBÜ'NÜN HAYATA GEÇİRDİĞİ 'ÇOCUK GELİNLER'PROJESİ KAPSAMINDA MTSO'DAKİ TOPLANTIYA KATILAN AKDENİZ BELEDİYESİ EŞ BAŞKANLARINDAN YÜKSEL MUTLU KONUYLA İLGİLİ BİR KONUŞMA YAPTI.

IHA

Mersin Rotary Kulübü tarafından hayata geçirilen ’Çocuk Gelinler’ projesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) gerçekleştirilen seminerle tanıtıldı.
MTSO’da gerçekleştirilen toplantıya, Mersin Rotary Kulübü Başkanı Serhan Antalyalı, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve Mehmet Fazıl Türk, Rotary Kulübü üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı. Toplantı, Türkiye’de sıkça rastlanan çocuk yaştaki evlilikleri konu alan ve çocuk gelinlerin ruhsal durumunu konu edinen bir kısa filmle başladı.
Toplantıda bir konuşma yapan Serhan Antalyalı, Türkiye’de yaşanan çocuk evlilikleri ve çocuk gelinlerle ilgili bilgiler vererek, "Türkiye’deki aile baskısıyla gerçekleştirilen çocuk yaştaki evlilik oranına baktığımızda, çocuk gelinler projesinin en kısa zamanda hayata geçirilmesi ve devam ettirilmesi gerektiğini görüyoruz. Çocuktan doktor, mühendis, avukat, öğretmen, mimar ve sanatçı olur ama asla gelin olmaz, olmamalı" dedi.
Yüksel Mutlu ise yaptığı açıklamada, çocuk gelinlerin insan hakları, kadın hakları savunucuları, kendine ’insanım’ diyen kadın-erkek, genç, yaşlı herkesin sorunu olduğunu belirterek, "Kız çocukları para kaynağı olarak görülmemeli. Onların da eğitim almaya, oynamaya özgürce büyümeye hakkı var. Bu olayların önüne geçmek adına bu tarz projeler yapılmalı ve desteklenmelidir" diye konuştu.
Toplantıda çocuk gelinlerle ilgili bir seminer veren Dr. Obengül Ejder, "Kız çocukları yetişkin bir kadın gibi görülmemeli, cinsel amaçlar uğruna veya para için evlendirilmemeli. Her çocuğun oyun oynama hakkı var. Bu oyun evlilik değil, evcilik olmalıdır. 18 yaş ve daha küçük yaştaki her birey çocuktur. Kız ya da erkek fark etmez, biz onlara çocuk diyoruz. Çocuk yaşta yapılan evlilikler ruhsal ve fiziksel açıdan asla doğru değildir. Çocuk yaşta evlendirilen her bireyde ruhsal çöküntüler yaşanıyor" şeklinde konuştu.
Seminer sonrası, projeye desteklerinden dolayı Mehmet Fazıl Türk, Obengül Ejder, Cemre Koca, Kemal Bozkurt, Ahmet Akdağ, Berdan Doğan, Evren Arkan ve Abdulkadir Gürüz’e plaket verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Rotary Kulübü ’Çocuk Gelinler’ Projesini Tanıttı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Eylül 2015 tarihinde saat 11 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rotary Kulübü ’Çocuk Gelinler’ Projesini Tanıttı haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:24
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı