Dünya Haberleri

  Rotamız değişmez

  Turan YILMAZ - Hasan TÜFEKÇİ/KIZILCAHAMAM
  03.10.2005 - 01:49 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, tarihi 3 Ekim randevusundan 24 saat önce AB’ye Kızılcahamam’dan önemli uyarılar yaptı. Brüksel’in vereceği kararın Türkiye’den çok AB için belirleyici olacağını belirten Başbakan, ‘Oradan çıkan karar ne olursa olsun, demokrasi yolunda attığımız adımlardan geri dönmeden yolumuza devam ederiz’ dedi.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, ‘Türkiye’yle ilgili kararınızla ya küresel aktör olacaksınız ya da Hıristiyan Kulübü olarak kalacaksınız’ diyerek 3 Ekim’in hemen öncesinde AB’ye son dakika mesajı verdi. Erdoğan, verilecek kararın Türkiye’yi yolundan döndürmeyeceğini de söyledi. Erdoğan, AKP’nin dün Kızılcahamam’da başlayan ‘5. İstişare ve Değerlendirme’ toplantısında şu mesajları verdi:

  KAVŞAKTAYIZ

  Bugün millet olarak tarihi bir kavşak noktasındayız. Kritik bir imtihandan geçiyoruz. Türkiye, yarınları için bir samimiyet testinden geçecek. Türkiye, ya 3 Kasım 2002’de verdiği değişim kararını sürdürecek ya da içine kapanık olmayı tercih edecektir.

  HEDEF AYNI

  Milletin geleceğine yönelik hedefimiz, belirlenmiş bir tarihe ya da 3 Ekim tarihine endeksli değil. Bugün buradan Avrupa’ya ve milletimize sesleniyorum. AB üyeliği, Türkiye’nin 42 yıllık sürdürdüğü maratonu ve hayali şu anda aldığı en üst istasyon ve mesafeden biridir. Bugün bu rota değişmiş değil yarın da değişmeyecek.

  AB’NİN TESTİ

  Müzakerelerinin başlatılması için üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık. ‘Masada bir şey kaldı mı?’ sorusuna ‘Masada eksik bir şey kalmadı’ cevabı aldık. Biz bu samimiyet testinden alnımızın akıyla başarıyla geçtik. Şimdi sıra AB’dedir. Onlar da şimdi testten geçiyor.

  DÖNÜŞ OLMAZ

  Ordan çıkan karar ne olursa olsun kendi kararımızı veririz. Ancak bu karar asla Türkiye’nin demokrasi yolunda attığı adımları, haklar ve özgürlükler alanında yapılanları sekteye uğratacak, insan hakları alanında bizi geriye götürecek karar olmayacaktır.

  SEÇİM ONLARIN

  Bu karar Türkiye’nin geleceğinden çok AB’nin geleceği için belirleyici olacaktır. AB ya siyasi olgunluk göstererek küresel aktör, küresel güç olmaya karar verecek, altını çiziyorum ya da ila nihaye bir Hıristiyan Kulübü olarak kalmayı içine sindirecektir.

  BİZ RAHATIZ

  Biz rahatız. Hiçbir sıkıntımız yok. Güçlüyüz, güçlü olarak yolumuza devam ediyoruz. Ama Kopenhag Kriterleri’nin adı Ankara Kriterleri olur yolumuza aynen devam ederiz. Gündelik siyaseti değil geleceği hesaba katan aydınlık Türkiye tablosunu bugünden görebilen bir ülkeyiz.

  TEK HEDEF TAM ÜYELİK

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de ‘Bizim için yol tektir, kafamız nettir. Sonuçta beklentimizin karşılanacağına inanıyoruz’ dedi. Gül şöyle konuştu: ‘Bizi bağlayacak olan Kopenhag Kriterleridir. Bütün siyasi yükümlülükleri yerine getirdik. Hedef bizim açımızdan tam üyeliktir. Onlar ise buna katılım diyor. Sonuçta katılım dışında bir seçenekle biz hiçbir zaman yüzleşmeyiz.’

  2 EKİM TRANSFERİ

  Bu arada geçtiğimiz hafta CHP’den istifa eden ve ANAP’a katılacağı belirtilen Adıyaman Milletvekili Şevket Gürsoy, dün AKP’ye katıldı. Gürsoy’un AKP’ye katılımı, partinin Kızılcahamam kampında gerçekleşti. Gürsoy’un rozetini Başbakan Erdoğan taktı.

  Makamda 3 Ekim sohbeti


  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam’da düzenlediği 5. İstişare Toplantısı’na Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile birlikte geldi. Yol boyunca AB’nin 3 Ekim kararına ilişkin bilgi alışverişinde bulunan Erdoğan ve Gül, kampa varmalarına karşın birkaç dakika daha konuştuktan sonra araçtan indiler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı