Ege Haberleri

EGE

  ROTA TURUNÇ: Huzurun diğer adı

  Hürriyet Haber
  19 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Mayıs 2000 - 00:01

  Marmaris İçmeler'den kıvrıla kıvrıla tırmandığınız yol sizi Toroslar'ın koynunda bir vahaya ulaştırır. Billur renkli denizin kucakladığı Turunç, size huzurlu bir tatil vadeder.

  DENİZ, minik dalgalarla kumsalı okşuyor. Ağustos böceklerinin bildik senfonisi, suyun tatlı hışırtısına ve çevrede uçuşan yüzlerce arının vızıltısına karışıyor. Yeşilliklerin arasında kaybolmuş küçücük bir kıyı lokantasında yemek yiyoruz. Masamızda balığın en lezzetlisi, önümüzde dünyanın en temiz denizi var. Güneş, tüm karamsarlıkları, üzüntüleri unutturacak kadar sıcak ve parlak. Dağların arasındaki bu cennet vahada, dünyanın tüm çirkinliklerine sırtımızı dönmüş, tatlı bir huzur içindeyiz. Burası Turunç. Bakir güzelliğiyle, balığıyla, arısıyla, balıyla ünlü belde.

  TURUNÇ, Toros Dağları'nın koynunda, bir yengeçin kıskaçlarını andıran koyun kıyısında kurulu 2200 nüfuslu bir yer. Turunç'un ilk sakinleri Toroslar'da konar göçer bir yaşam süren yörükler olmuş. Dağları yurt tutan yörükler, büyük bir salgın hastalık sonucu kıyıya inmiş ve Turunç kıyılarıyla tanışmış. Halen keçi sürüleri besleyen, arıcılık yapan, Toroslar'ın mis kokulu şifalı kekiğini, adaçayını, defnesini ve keçiboynuzunu toplayarak geçinen yerli halk, bu yaşam şekliyle de turistlerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

  Ne yenir?

  TURUNÇ'ta birbirinden güzel lokantalar var. Lüks restoranların yanısıra kıyıdaki çardak lokantalarında da dilediğiniz lezzeti bulabilirsiniz. Yörede en lezzetli balığın Turunç'ta piştiğine inanılır. Pek çok Marmarisli, hafta sonu balık yemek için Turunç'a geldiğine göre bu inanış doğru olsa gerek. Ancak deniz ürünleri istemiyorsanız, et yemekleri, ızgaralar, pide ve pizza çeşitlerini de bulabilirsiniz.

  Nerede kalınır?

  TURUNÇ'ta irili ufaklı 23 otel, 26 apart ve 7 pansiyon var. Loryma Otel’in diskosu beldede tek disko. Bu kadar seçenek içinden kesenize uygun olanı mutlaka bulursunuz.

  Nasıl gidilir?

  Seçenek çok

  TURUNÇ'a gitmeden önce ne yapacağınıza karar vermelisiniz, 20 dakikada gezilebilecek Turunç, eğlenmek ve dinlenmek isteyenlere bol seçenek sunuyor.

  TURUNÇ'a huzur içinde dinlenmek için gidiyorsanız, kıyı lokantalarında yemek yiyip, deniz kıyısında bol bol güneşlenebilirsiniz. Yüzmeyi seviyorsanız, mavi bayraklı plaj sizi bekliyor. Burada 7 ay denizden yararlanabilirsiniz. Zira deniz suyu sıcaklığı en soğuk olduğu günlerde bile 15 derecenin altına düşmez. Turunç'ta yıl boyunca denize girenlerin sayısı az değildir.

  SUALTI ilginizi çekiyorsa, bölgede pekçok tesis size dalış olanağı sunmaya hazır. Turunç'un mavi sularına dalıp, deniz dibinin harika canlılarını elinizle besleyebilirsiniz, bol bol fotoğraf çekme şansınız var.

  TREKİNG meraklısıysanız dağlarda, göçerlerin yüz yıllardır oluşturduğu keçi yollarında yürüyüş yapabilirsiniz. Bu yürüyüşler sizi Amos, Kumlubük, Camiyanı, Akbağ, Değirmenaltı, Kayalıyüz, Belen, Bayır, Gerbekse’ye götürür.

  CİP safari, Turunç'un konuklarına sunduğu etkinliklerden. Dağ yollarından ve coşkun akarsulardan geçip macera zevkinizi tatmin edebilirsiniz. Göz görmeyen, el değmemiş minik koylara ulaşıp güneşin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

  GÜNLÜK tekne turları da çevreyi tanımanız için güzel olanaklar sunuyor. Amos, Kumlubük, Şelale, Bozburun, Selimiye, Bayır köyü, Bozukkale'ye denizden de gidebilirsiniz.

  Ne yapılır?

  TURUNÇ'a sadece Marmaris’ten gidilir. Marmaris’e 21 kilometre uzaklıktaki Turunç'a, özel otomobilinizin yanısıra düzenli kalkan minibüslerle ulaşmak da mümkün. Yaz aylarında da kooperatife ait tekneler işler. Dolduğunda hareket eden teknelerle yolculuk, minibüslere göre daha serin ve eğlenceli.

  Turunç, mavi bayraklı plajı ile dünyanın en temiz denizlerinden birine sahip. Sahilinin güzelliği de dillere destan. Tümünü 20 dakikada gezebileceğiniz Turunç'ta görüp yaşayacağınız güzelliklerin haddi hesabı yok.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı