Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rossi: Yeniden kazanamazsam MotoGP'yi bırakırım

Valentino Rossi, Yamaha'ya geçişinin, kazanmak noktasında beklentilerini karşılamaması halinde MotoGP'de yarışmayı bırakacağını açıkladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İtalyan yarışçı Valentino Rossi, Ducati'ye geçişinden bu yana yalnızca iki yarışta podyum görmeyi başarmıştı.

turkiyef1.com'un haberine göre, 2004 ve 2010 yılları arasında efsanevi bir başarı kazandığı Yamaha takımına dönmeye karar veren Rossi, yeniden döneceği Japon üreticide performansını artıramamasının, zamanının geçtiği anlamına geleceğini vurguladı.

"Bir sporcuya uzun zaman işler kötü gittikten sonra bunun kendisini etkileyip etkilemediğini sorarsanız, etkilemediğini söyler. Ben tam tersini söylüyorum. Bunun sizi etkilediğini hissedebiliyorsunuz."

"Onuncu kez şampiyon olmanın ve zaferler kazanmanın bir rüya olabileceğini bu yüzden söylüyorum. Öncelikle yeniden üst sıralarda yer almalı ve yarış kazanmalıyım ki onuncu şampiyonluğu düşünebileyim."

"Şampiyonada beşinci ya da altıncı sırada olmaya katlanabilir miyim? Bu benim zamanımın artık geçtiğini gösterir. Böyle bir şey olursa emekli olacağım. Neticede 15 yıldır yarışıyorum."

Ducati'yi zirveye taşımayı başaramadığı için üzüntüsünü ifade eden Rossi, Yamaha ile bulunduğu durumdan kurtulup yeniden yükselişe geçeceğine inandığını da sözlerine ekledi.

"İki italyan'ın birleşmesi olan bu projeyi başarıya taşıyamadığım için Ducati'den, taraftarlardan ve bu proje için çalışan herkesten özür dilerim. Bu iki sezon çok zor geçti ve çok yıpratıcı oldu. İyi sonuçlar elde etmek için çalışmamıza rağmen hızımızı ve performansımızı yüksetemedik. Ducati'de harika insanlarla birlikte çok iyi zamanlarımız oldu fakat ne yazık ki bunu bir türlü sonuca yansıtamadık."

"Yamaha'da asla 2004'te yarattığım fark gibi bir etki yapamam. Ama şimdi işler daha farklı ve motorsikletin kendisi artık daha önemli. Ayrıca o zaman 24 yaşındaydım şimdi ise 33. Ben iki kez yaşamış bir pilotum. Tarihte yalnızca iki kişinin başardığı bir şeyi yaptım ve üst üste beş şampiyonluk kazandım. Sonra kaybettim. Geri dönüp yeniden kazandım. Umuyorum üçüncü kez başarıyı elde ederim."

Rossi ayrıca Yamaha'dan ayrılırken kendisi ile gelen ekibin büyük bölümünün de yeniden Yamaha'ya dönmesini beklediğini ifade etti.

"Benimle Yamaha'dan Ducati'ye gelen ekibimin büyük bir bölümü sanırım yine benimle birlikte olacak. Ancak bu hala tam yüzde yüz kesinlik kazanmış değil. Sanırım halletemiz gereken bazı pürüzler var."

İtalyan yarışçı, yeni takımındaki takım arkadaşı Jorge Lorenzo'dan da övgüyle bahsederek, kendisinin Japon üreticinin gelmiş geçmiş en iyi İspanyol pilotu olduğunu söyledi.

"Lorenzo daima bir centilmen oldu ve yaptığı işlerde kimseyle büyük gerginlikler yaşamadı. Roller değiştiğinde ben aynısını yapabilir miyim? Lorenzo geçtiğimiz sezon benimle Yamaha'da olduğu zamandan daha güçlüydü. 2010 sezonunda da öyleydi. M1'i hiç hata yapmadan inanılmaz seviyelerde sürdü. Benim için Lorenzo'yu yenip yenemeyeceğim hala bir soru işareti?"

"Son sezonlarda yalnızca üç sürücünün bireysel yetenekleri ile fark yarattığını düşünüyorum. Loreno, Dani ve Stoner. 2010'a kadar ben de onlardan biriydim. Yani en iyi sürücülerden birisi. Fakat bu iki sezon sonrasında neler olacağını gerçekten bilemiyorum."


Bunları da Beğenebilirsiniz