Rönesans ciroda 1.2 milyar doları yakaladı, halka açılmaya soyundu

Hürriyet Haber
11.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.02.2011 - 09:22

Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak 2011 yılında grup olarak yüzde 30-33 büyüme hedeflediklerini açıkladı.

2010 yılı cirolarının 1.2 milyar dolar olduğunu belirten Ilıcak, “Bunun bir milyar doları inşaat şirketimize ait. Ciroda bu yıl yüzde 30 civarında büyüme bekliyoruz. Holdingin aktif büyüklüğü ise 2.2 milyar dolar. Bu yıl yurtiçi ve yurtdışında ticari gayrimenkullere yöneleceğiz. Enerji alanında da büyümeye devam edeceğiz. İnşaatta halka arz için hazırız. Daha sonra da enerji şirketimizi halka açabiliriz. Yabancı şirletlerle ortaklık görüşmelerimiz de sürüyor” dedi.
Erman Ilıcak, yenilenebilir enerjide 200 Megawatt’a ulaştıklarını, 850 MW’lık başvuruları olduğunu hatırlatarak, “Organik olarak belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra halka açılmayı düşünebiliriz. Gayrimenkul ise halka açılmaya çok hazırlıklı olduğumuz bir alan” şeklinde konuştu.
2011 yılı içinde inşaat şirketleri olan Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın da halka açılabileceğini söyleyen Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. (RGY) Genel Müdürü Cenk Arson, “Henüz tam bir karar vermiş değiliz” dedi. Krizin fırsat yarattığını vurgalayan Arson, “Biz iş yapmaya devam ettik. Stratejimizi alışveriş merkezi ve ofise odakladık. Bir çok ilde AVM bulunmuyor. O illerde iş yapacağız. Şu anda portföyümüzde 29 proje bulunuyor. Başka projeler için görüşmeler sürüyor” dedi.
Yabancı ortaklık
2 yıl önce Avusturya kökenli stadyum, metro inşaatları gibi alanlarda faaliyet gösteren Porr’a ortak olduklarını hatırlatan Ilıcak, hedeflerinin yabancı şirketlerde satın almalar gerçekleştirip büyümek olduğunu söyledi. Ilıcak, “Porr’da söz sahibi konuma gelmek istiyoruz. Şu anda yüzde 10.22 payımız var. Yüzde 51’ini istiyoruz. İngiltere’de ilgilendiğimiz bir şirket var” dedi.
Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Cenk Arson, kriz döneminden sonra diğer şirketlerinde yavaş yavaş girişimlere başladığını söyledi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı