« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ronaldo'ya giden raporlar artık Türkiye'de

Dünyanın önde gelen futbol yıldızlarından sonra Türk oyuncular da artık kendi performans raporlarıyla çalışma imkanı bulacaklar.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Cristiano Ronaldo başta olmak üzere Karim Benzema ve Eden Hazard gibi pek çok yıldız futbolcu Instat raporlama sistemini maçlardan sonra inceleyerek performanslarını değerlendirme şansı buluyor. Bir sayfalık bu raporun yanı sıra oyuncular görüntülerinden oluşan bir videoyu da maillerine gönderilen link üzerinden izleyebiliyorlar. İstatistiklere göre ortalama her oyuncu 90 dakikada 40-45 kez topla buluşuyor. Bu buluşma anlarını maksimum 10 saniye ile çarptığımızda 450 saniyelik görüntüler ortaya çıkıyor. Yıldız oyuncular bu süre zarfında hem raporlarını incelerken bunları görsel bir şekilde de inceleme imkanı bulabiliyorlar.

35 ülkede temsilciliği bulunan Instat, dünyada 350 kulüple çalışıyor. Aralarında Real Madrid, Chelsea, Porto ve İspanya Milli Takımı gibi devlerin bulunduğu takımlara hizmet veren Instat, Türkiye’de Beşiktaş ile Galatasaray’ın da aralarında bulunduğu 12-13 kulübe daha istatistiksel veri sağlıyor. Trabzonspor teknik direktörü Ersun Yanal da kısa süre içinde bu sistemle çalışmak için kolları sıvayanlar arasında yer alıyor.

Instat’ın Türkiye’de çalıştığı kulüplere verdiği hizmetler

1-İnstat scout: Bu sistem kulüplere şifre sağlıyor. Bu şifrelerle her kulüp kendi maçlarını ya da rakibin maçlarını analiz edebiliyor. Maçlar oynandıktan 1-2 saat sonra sisteme ekleniyor. Bir oyuncunun o maç boyunca yaptıklarını izleyebildikleri gibi son 15 maçı tek bir video halinde görüntüleyebiliyorlar. Transfer döneminde de almak istedikleri oyuncunun artı ve eksilerini yine sistem üzerinden görme fırsatı buluyorlar.

2-Analiz raporları : Takımlar her maçtan sonra yaklaşık 35 sayfalık PDF dosyası alıyorlar. Bu dosya detaylı bir istatistik raporu üzerine kurulu. Aynı zamanda son oynayacakları rakibin 2 maçlık raporu da bu dosyalarda yer alıyor. Teknik direktör ve yardımcı hocalar bu veriler ışığında rakibe hazırlanıyorlar.

3-Fitness data: Bu sistem stada kurulan özel kamera sistemiyle elde ediliyor. Bu sayede takımın koşu mesafeleri belirleniyor. Buradaki koşu mesafeleri ve hızları 6 farklı kategoride uygulanıyor. Tamamen takım bazlı olabileceği gibi oyuncu bazlı da incelenebiliyor. Futbolcuların boy ve kilosu sisteme girildiğinde kondisyonerler oyuncunun performansını haftalık olarak takip edebiliyor ve tüm koşu analizlerine sahip oluyorlar. Futbolcunun yaşadığı su ve kalori kaybından metabolizmalarının maç sırasında nasıl değiştiğine dair tüm veriler saptanıyor.İlişkili Haberler