Gündem Haberleri

  Romney'nin başkan adaylığı resmileşti

  Hürriyet Planet
  29.08.2012 - 09:32 | Son Güncelleme:

  ABD başkanlık yarışında Barack Obama'ya rakip olmaya hazırlanan Mitt Romney'nin Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığı partisinin kurultayında resmileşti. Deneyimli siyasetçiyi kürsüde öperek kutlayan eşi Ann Romney ise kurultaydaki sempatik tavırlarıyla bir kez daha Amerikan halkının beğenisini topladı. Eşinin bu desteğiyle oylarının yükselişe geçmesi beklenen Romney ise Twitter hesabında eşiyle kucaklaştığı bir fotoğraf paylaştı.

  Florida eyaletinin Tampa kentindeki kurultayda en az 1,114 oy toplaması gereken Eski Massachusetts Valisi Romney, 2 bin 61 delegeden oy almayı başardı. /images/100/0x0/55ea57a2f018fbb8f879b2fb

  Kürsüde yaptığı konuşmaya, "Size bu akşam siyasetten ya da partiden bahsetmek istemiyorum. Size aşktan bahsetmek istiyorum" diyerek başlayan Ann Romney, eşiyle ilk kez baş başa dışarı çıktıkları geceyi anlattı.

  Ann Romney, "Bundan 47 yıl önceydi. Uzun boylu ve çekici bir genç adam beni ilk dansımızın ardından eve bıraktı. Elbette o günden bu yana geçen her günümüz kolay olmadı. Ama beni hâlâ güldürmeyi başarır" dedi.

  Ardından sözü, Amerikan halkının neden eşini ABD başkanı seçmesi gerektiğine getiren Ann Romney, "Mitt'e güvenebilirsiniz. Amerika'yı çok seviyor. Bizi çok daha iyi bir yere götürecek, tıpkı o gece beni eve güvenli bir şekilde getirdiği gibi" dedi.

  Konuşması delegeler tarafından ayakta alkışlanan Ann Romney, "Sizi temin ediyorum, ABD'yi daha iyi yaşanacak bir ülke haline getirmek için kimse ondan daha fazla çalışamaz" ifadesini kullandı.

  EŞİNİ ÖPEREK KUTLADI / FOTO GALERİ

  Romney'nin, partisinin başkan adayı olacağı, ön seçimlerde diğer aday adayların önüne geçmesi ve rakiplerinin yarıştan birer birer çekilmesiyle aslında mayıs ayında kesinleşmişti. 

  ROMNEY YARIN SÖZ ALACAK

  Romney kurultaydaki konuşmasını yarın yapacak. Cumhuriyetçi Parti Kurultayı, Romney'ye, bir başkan adayı olarak vizyonunu sunması ve televizyon karşısında kurultayı izleyen milyonlarca seçmene kendini anlatabilmesi açısından önemli imkan verecek.

  RYAN DA RESMİYET KAZANDI

  Tampa'daki kurultayda, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Paul Ryan'ın, seçimlerde Cumhuriyetçi Parti'nin başkan yardımcısı adayı olması da resmileşti.

  Romney, ABD başkanlık yarışında kendisine yardımcı olarak, yaklaşık iki hafta önce, ABD Kongresi'nin Temsilciler Meclisi kanadında bütçe komisyonu başkanı olan ve özellikle bütçe konularında ABD Başkanı Barack Obama'ya çıkışlarıyla bilinen Ryan'ı seçmişti.

  Tampa'daki Cumhuriyetçi Parti kurultayında da delegeler, Ryan'ın başkan yardımcılığı adaylığını oylayarak, resmileştirdi.

  Ryan, bugün, kurultayda, parti üyelerine ve televizyon karşısındaki milyonlarca seçmene seslenecek.

  Isaac kasırgası nedeniyle dört günden üç güne düşürülen parti kurultayının açılış töreni de sembolik olarak yapıldı ve sadece birkaç dakika sürdü.

  Romneynin başkan adaylığı resmileşti Cumhuriyetçileri Obama değil Isaac vurdu

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı